Evlilik Sitesi

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır ?

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır ?, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır ? gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır ? ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Yıldırım Nikahı Nasıl Yapılır ?

Yıldırım nikahı nasıl yapılır

Söz, nişan, kına ve düğüne vakit ayırmak istemeyen yahut bununla uğraşmak istemeyen bireyler direk senedirım nikahı uygulamasından yararlanmak ister. Eskiden nikah işlemleri için teslim edilen belgeler, uzun süre bürolarda kalırdı. Bundan dolayı nikah işlemleri uzun sürerdi. Şikayette bulunan çiftlerin mahkeme kararıyla nikah kıydırmasıyla, bu uygulama yaygın bir hale aldı. Aynı zamanda şimdilerde nikah işlemleri bi hayli hızlı bir biçimde ilerlediği için senedirım nikahına ihtiyaç duyulmamaktadır.  Lakin halk içinde bilinen evrakların teslim edilir edilmez hemen nikah kıyılma işlemi kesinlikle söz konusu değil.

Evlilik için istenen belgelerin bi hayli hızlı bir biçimde toplanması gerekir. Çiftler senedirım nikâhı yapmak istediklerinde, en az 24 saat öncesinden bağlı bulundukları evlendirme dairesine evlenmek istediklerine dair beyanlarını bildirmelidir. Verilen beyannamelerde kimlik bilgileri ve fotoğraflar imzalarla birlikte yer alır. Evlendirme memuru, evlenme talebini kontrol eder ve tasdikler.

Yıldırım Nikahı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir ?

 Yıldırım nikahı için gerekli belgeler nelerdir derseniz de şu biçimde sıralayabiliriz:

  •  Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı Aslı ve Fotokopisi
  • Evlenme Beyannamesi
  • Vesikalık Fotoğraf
  • Evlilik Sağlık Raporu

Bu belgeler, başvuruda bulunacağınız belediyeye göre değişiklik gösterebilir. Çünkü bir çok belediye, e-devlet sistemine entegre olması nedeni ile, eskiden beyan edilmesi gereken bir çok bilgiyi, online sistem üzerinden görüntülenebiliyor. Sisteme entegre olmayan belediyeler ise ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği veya evlenme ehliyet belgesi gibi belgeleri de saydığımız belgelere ek olarak talep etmektedir. Bu nedenle nikah başvurusundan önce, başvuruda bulunacağınız belediyeden gerekli belgeleri öğrenmenizde yarar var.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu