Ana SayfaTeknolojiVOIP ve İnternet Telefonu Arasındaki Fark Nedir?

VOIP ve İnternet Telefonu Arasındaki Fark Nedir?

VOIP ve İnternet Telefonu Arasındaki Fark Nedir?

Birçok kişi İnternet Üzerinden Ses Protokolü (VoIP) ve İnternet Telefonu terimlerini birbirinin yerine kullanır ve onları suçlayamayız. Teknik olarak, iki terim arasındaki fark önemli değildir.

İş ortamlarında satıcılar, geniş kapsamlı iletişimleri mümkün kılmak için kullanılan en iyi VoIP hizmetleri de dahil olmak üzere, bir VoIP araması yapmak için kullanılan telefonlara atıfta bulunmak için genellikle IP (İnternet Protokolü) telefondan bahseder .

Teknoloji uzmanları, VoIP’nin bir IP ağı kullanarak ses verileri göndermeyi ifade ettiğini vurguluyor. Öte yandan, internet telefonu, interneti kullanan tüm telefon tabanlı iletişimleri kapsayan kapsamlı bir terimdir. Başka bir deyişle, internet telefonu, IP’nin paket anahtarlamalı bağlantılarına dokunarak sesli arama, sesli posta, görüntülü arama, video konferans, faks, mesajlaşma ve diğer hizmetleri kolaylaştıran ve etkinleştiren tüm teknolojiler, ürünler ve hizmetleri ifade eder.

Bu teknolojilerden önce, ses ve faks mesajlaşma verileri, genel anahtarlamalı telefon ağı (PSTN) veya geleneksel telefon hizmeti sayesinde özel devre anahtarlamalı bağlantılar yoluyla gönderilirdi.

VoIP’nin somut örnekleri nelerdir?

İnternet Üzerinden Ses Protokolü, sesin internet protokolü üzerinden seyahat etmesinin bir yolunu tanımlar. Altyapınız kurulduktan sonra, şubeler arası ve şehir dışı uzak mesafe ve uluslararası iletişimi etkinleştirmek için yalnızca internet bağlantısına veya İnternet aramaları için uygulamalara ihtiyacınız vardır.

Daha somut bir ifadeyle, bir ofis, dahili ofis iletişimleri için özel bir ağ sürdürmek üzere VoIP’den yararlanabilir. VoIP ile, birkaç işletme hala son yıllarda en yaygın özel telefon ağı sistemi olan PBX’i (Özel Şube Santrali) kullanıyor. Ek olarak, PBX’in çağrıları ofise etkili bir şekilde dağıtmak için İnternet Protokolünü desteklemesi gerekir.

Bazı durumlarda, internet telefonu, iletişim kabloları da dahil olmak üzere PBX ve diğer donanımlara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilir. Bazı VoIP’ler, geleneksel PSTN telefonlarının ses özellikli bir PC’nin uç kanal olarak hizmet vermesini sağlayan “yazılım telefonları” ile değiştirilmesini kolaylaştırır.

Bu günlerde VoIP, geleneksel telefon hizmetlerinin temel işlevlerinin yerini alarak iletişimi daha geniş kapsamlı ancak daha ucuz hale getirdi. VoIP veya ip telefon sistemleri, bir işletmeye çeşitli avantajlar sunar. Arayanın internet bağlantısı ve bilgisayarı olduğu sürece dünyanın herhangi bir yerine sesli arama yapılabilmesi iletişim maliyetlerini önemli ölçüde azaltır. Bu, şirketlerin denizaşırı arama ücretlerinden yüzlerce dolar tasarruf etmesini sağlar. VoIP, genellikle ücretsiz arama servislerine erişmek için de kullanılır.

Ticari kuruluşların yanı sıra, bireyler de bu protokolden yararlanabilir. Daha yeni akıllı telefon birimleri, VoIP’yi oldukça erişilebilir kılan yerleşik işlevlere sahiptir. Mobil veri ve WiFi üzerinden internet bağlantısı hemen hemen her yerde mevcut olduğundan, akıllı telefon uygulamaları kullanılarak VoIP görüşmeleri yapılabilir.

İnternet Telefonunun VoIP’den farkı nedir?

İkisi arasındaki ilk büyük fark, IP telefonunun genel dijital iletişim altyapısını ifade etmesi, VoIP’nin ise standartlara dayalı bir iletişim protokolü olmasıdır.

İnternet telefonu, IP-PBX, ağ geçitleri, IP telefonlar ve Oturum Başlatma Protokolü (SIP) telefonları içerebilen daha çok altyapı ile ilgili bir terimdir. İnternet telefon altyapınız, NTS Direct gibi herhangi bir dijital çözüm sağlayıcı tarafından kurulabilir ve VoIP uygulamanızın etkinleştirilmesi için çekirdek görevi görür.

Basitçe söylemek gerekirse, internet telefonu, geleneksel analog sabit hatlı telefon sisteminin yerini almak için VoIP kapasitesinin yanı sıra bilgisayarlarda ve akıllı telefonlarda çalışan çeşitli yazılım tabanlı özelliklere ve uygulamalara dayanır.

IP telefonlar, VoIP telefonları, SIP telefonları veya yazılım telefonlarını kapsayabilir ve küçük işletmelerde telefon ağı yerine veri ağına veya geniş bant yönlendiriciye bağlanır. Bu telefonlarda genellikle internete bağlanmak için hem telefon kablosu hem de ethernet kablosu bulunur.

PSTN özellikli telefonların işlevlerini internet üzerinden etkili bir şekilde çoğaltmak için ek bir yazılım tabanlı teknolojiye ihtiyaç vardır. Teknoloji profesyonelleri arasında “yazılım anahtarı” veya “arama temsilcisi” olarak bilinen bu anahtar, geleneksel analog telefonlardaki aramaları yöneten elektronikle çalışan mekanik anahtarların yerini alıyor.

İnternet telefonu ve VoIP’nin avantajları ve dezavantajları

Arama maliyetlerini önemli ölçüde azaltmanın ve iletişim altyapısını modernize ederek iş büyümesini hızlandırmanın yanı sıra, VoIP yazılımı da son derece esnektir ve arayanların nerede olurlarsa olsunlar bağlantı başlatmasına veya almasına olanak tanır.

Ne yazık ki, istikrarlı ve güvenilir internet bağlantısı veya güç kaynağı olmadan bu teknolojiler işe yaramaz hale geliyor. İnternet telefonu ve VoIP hizmetleri, iletişim kurma biçimimizde devrim yarattı. Geleneksel, hantal ve daha pahalı PSTN telefon hizmetlerinden bugünlerde her şey bir internet bağlantısıyla yapılabilir. Arayan kişi, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet ve bağımsız cihazlar gibi yazılım uygulamalarına ve iletişim kanallarına sahip olduğu sürece, dünyanın her yerinden herkese ulaşabilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar