Sohbet

Siirt Sohbet Odaları, Siirt Sohbet Odaları Canlı Chat

Siirt Sohbet Odaları, evlilik sitemizde Siirt Sohbet Odaları yepyeni arkadaşlarla tanışın.. Siirt Sohbet Odaları Chat yapabilir ve Siirt Sohbet Odaları Canlı Sohbet, Siirt Sohbet Odaları telefonda sohbet, Siirt Sohbet Odaları görüntülü sohbet, Siirt Sohbet Odaları telegram sohbeti başlatabilirsiniz.

Siirt Sohbet Odaları Kanalları

Siirt Sohbet Odaları

Siirt viyaleti ile alakalı tarihsel, kültürel ve coğrafik bilgileri kısa olarak yazmak gerekirse , siirtin nüfusu 310 bin yüz ölçümü ise 574 bin rakımı ise 895 bin metredir. Tamsohbet.com’a bağlı bulunan Siirt Sohbet odaları ve Siirt Chat odaları‘nda yazışan üyelerin az çok bilgi sahibi ola bilemesi için genel görünüm ve siirt ile alakalı kısa bilgiler yapmak istiyorum. Siirt 12 bin yıllık tarihi ile çok eski bir medeniyet konumundadır. İlk olarak samiler zamanında , ufak şehircikler yani şimdiki köylere benzer demografik yapılar oluşturuldu. Akatlar , babiller ve sumerler siirti büyük bir medeniyet yaptılar. 640 senesinde islam ordusu komutanı halit bin velit aracılığıyla zamanın siirt Patriğinin ilin anahtarını teslim etmesiyle siirt islamla tanışmış oldu. Büyük İskenderin yıkımı ile Siirt’te büyük kargaşalar çıkmış adeta siirt yerle bir edilmiştir.
1514 senesinde Çaldıran savaşı ile Osmanlı topraklarına katıldı , cumhuriyet zamanında siirt il olarak belirlendi. Siirtin belli başlı kültürleri geçmişe dayanmanır ve bu kültür yozlaşmamıştır. Belli başlı yemekleri ; bunbar , buryan ve buryan kebabı olmakla birlikte el dokuma battaniye ve halıları cok ünlüdür.

Tamsohbet.com’da yazışan üyeler siirt ile alakalı bilgilendigi için ücretsiz Sohbet odamızın buna benzer kültür ve bilgi yazıları da mevcut olacaktır. Siirt gelince akla önce arap halkı gelir , fakat burada tam bir nüfus motifini görmek olabilecekdür. Kürtler, Türkler , Türkmenler, gayri Müslümler , göçerler yaşam sürdürmektedir.İklim olarak karasal iklim sürdürmekte , yazları sıcak kışları soğuk olarak geçer. Tamsohbet.com üyelerinin bilmesi gereken önemli bir bilgide siirt fıstığı ve saç dökülmesini engelliyen bıtım sabunu siirt patenti olup dunyaya ün salmıştır. Siirt medreseler diyarı , büyük alimlerin ve mollaların irşat ettiği ve gökbilimcilerini bağrında barındırmıştır. Dünyaca ünlü gök bilimci ismail hakkı hazretleri, siirtin tillo aydınlar bucağında yaşamıştır. Veysel Karani hazretlerinin mubarek turbeside , siirtin baykan beldesinde bulunmaktadır. Siirt çoğrafik , kültürel ve tarihsel olarak çok önemli bir medeniyet konumundadır. Siirti anlatmak belkide onlarca makaleye sığdırılmaz , bizim yaptığımız kisa bir anektottur.

Siirtin ilçeleri

Kurtalan
Aydınlar
Şirvan
Baykan
Pervari
Eruh

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu