Ana SayfaTeknolojiSigorta ve Teknolojinin Kesişimi

Sigorta ve Teknolojinin Kesişimi

Sigorta ve Teknolojinin Kesişimi

Insurtech, sigorta ve teknolojinin kesiştiği noktadır. Daha iyi hizmet, daha verimli taahhüt ve gelişmiş risk değerlendirme yetenekleri sağlamak için yazılım ve veri analitiğini kullanan bir sistemi ifade eder.

Insurtech, satış, hasar yönetimi, sigortalama, ürün geliştirme ve dağıtım dahil olmak üzere sigorta endüstrisinin hemen hemen her alanında kullanılabilir. Insurtech’in kullanımı, sigorta şirketlerinin müşteri deneyimlerini geliştirirken aynı zamanda paradan tasarruf etmelerine yardımcı olduğu için zamanla arttı.

EY.com’dan alınan veriler, Insurtech firmalarının 2021’de 15,4 milyar dolar fon topladığını belirtiyor ve bu da geleceğin sektör için iyi olduğunu gösteriyor.

Insurtech Nedir?

“Insurtech” terimi, sigorta ve teknolojinin kesişimini tanımlar. Nispeten yeni bir konsept, ancak son zamanlarda daha fazla şirket inovasyon yoluyla sektörü iyileştirmenin yollarını ararken ilgi gördü.

Insurtech’in arkasındaki fikir basit, veri toplamayı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerden yararlanarak sigortayı daha erişilebilir, verimli ve uygun fiyatlı hale getirmek.

Bu tür inovasyon sadece müşteri deneyimini geliştirmeyi amaçlamaz. Ayrıca, işletmelerin geniş ölçekte mükemmel hizmet sunarken maliyetleri düşürmek için verimliliklerini artırmalarına yardımcı olur.

Sigortacılıkta Teknolojinin Rolü

Sigorta asırlardır devam eden bir iştir. Yakın zamanda herhangi bir yere gitmiyor ve teknolojinin sigorta ihtiyacının tamamen yerini alması pek olası değil. Sigorta günlük hayatımızın önemli bir parçasıdır, ancak bu sektör için ne anlama geliyor?

Sigorta şirketleri, talepleri işlemek, sigorta yapmak, riski yönetmek, piyasa sigortası yapmak ve müşteri hizmetlerini desteklemek için teknolojiyi kullanır. McKinsey’e göre , sigorta sektöründe reform yapan en önemli trendler, uygulamalı yapay zeka, bağlantının geleceği, dağıtılmış altyapı, sonraki seviye otomasyon ve güven mimarisidir.

Insurtech Neden Önemli?

Insurtech önemlidir çünkü sigortayı daha erişilebilir, verimli, uygun maliyetli ve müşteri dostu hale getirmeye yardımcı olabilir.

Örneğin, sigortalanmak isteyen ancak henüz bankada fazla parası olmayan genç bir sürücü olduğunuzu varsayalım. Bu durumda, bir Insurtech şirketi size tam teminat için bir kerede binlerce doları harcamak yerine poliçenizi zaman içinde ödemenizi sağlayan uygun fiyatlı bir aylık ödeme planı sunabilir.

Veya belki de arabanız çalındı, ancak başka biri izinsiz ödünç aldığı için sigorta poliçeniz onu karşılamadı. Bir Insurtech firması, aralarında hiçbir şey çözülmeden onları dışarıda bırakmak yerine, bu iki tarafı dostane bir çözüm üzerinde birlikte çalışmak üzere bir araya getirmeye yardımcı olabilir.

Aynı şekilde Insurtech, sigorta şirketlerinin prim hesaplamasını kolaylaştırmak için tahmin konusunda da yardımcı olabilir. Örneğin veriler, aşırı iklim değişikliğinin yılda 316 milyar dolar değerinde kayba yol açtığını gösteriyor . Yapay zeka gibi teknolojilerle sigorta şirketleri, yaklaşan iklim değişikliklerini tahmin etmek için verileri analiz edebilir ve primleri buna göre ayarlayabilir.

Insurtech’in Faydaları

Insurtech’in başlıca faydalarından biri, sigortaya erişimi arttırmasıdır. Bu, özellikle tüketicilerin sigorta satın almasının zor veya pahalı olabileceği gelişmekte olan ülkelerdeki insanlar için geçerlidir. Bu pazarlarda, pek çok insan, çok fazla paraya mal oldukları ve kapsamlı evrak gerektirdikleri için geleneksel poliçeleri karşılayamaz.

Bununla birlikte, artık dünya çapındaki sigortacılar tarafından kullanılan mobil uygulamalar ve sohbet robotları gibi sigorta teknolojisi araçlarıyla, sigorta kapsamına ihtiyaç duyan herkesin bunu uygun bir fiyat noktasında hızlı bir şekilde alması her zamankinden daha kolay.

Sigortaya Artan Erişim

Sigortaya daha kolay erişim, Insurtech’in bir avantajıdır; çünkü bireylerin ve küçük işletmelerin, kullanımı kolay, hızlı kavranabilen ve her yerden her zaman erişilebilen mobil uygulamalar yoluyla uygun fiyatlı sigorta satın almalarını kolaylaştırarak erişimin genişletilmesine yardımcı olabilir. .

Örneğin, bir işveren birkaç işçinin sigorta poliçelerini yönetmek istiyorsa, bunu yapmak için bir işçi tazminatı uygulamasını kullanabilir. Ek olarak, işçi tazminatı uygulaması İK departmanına, ajanslara, taşıyıcılara, MGA’lara vb.

Ayrıca, sigortacılar yapay zeka (AI), makine öğrenimi algoritmaları ve blockchain teknolojisi gibi teknolojilerden yararlanarak maliyetleri düşürürken müşteri memnuniyet düzeylerini artırabilir.

Gelişmiş Müşteri Deneyimi

Sigorta şirketleri, koruma ve gönül rahatlığı sağlama işindedir. Müşteri deneyimi, ister geleneksel ister Insurtech tabanlı olsun, herhangi bir sigorta şirketinin başarısının önemli bir bileşenidir.

İster araba sigortası ister ev sigortası satın almaktan bahsediyor olun, tüketiciler hangi sigorta kapsamına ihtiyaç duydukları ve ne kadar karşılayabilecekleri konusunda bilinçli kararlar verebilmek ve ardından endişe duymadan hayatlarını yaşamaya devam edebilmek için sorularının hızlı ve verimli bir şekilde yanıtlanmasını istiyor. belki de bu gece hangi filmi izleyecekleri dışında herhangi bir şey hakkında.

Bu avantajı aramak için referansları değerlendirebilirsiniz. Görüşler, Insurtech uygulamalarıyla olan deneyiminizin ne kadar iyi olabileceğine dair ipucu verebilir. Örneğin, Pelnik Insurance’ın CEO’su Chris Pelnik, bir işçi tazminatı uygulama sağlayıcısı olan Zenjuries için, uygulamanın tekrarlayan görevlerinin çoğunu otomatikleştirdiğini ve süreç boyunca müşterilerine yardımcı olarak müşteri deneyimini iyileştirdiğini belirten bir inceleme yazdı.

Geliştirilmiş Verimlilik ve Maliyet Tasarrufu

Insurtech, verimliliği artırmak ve maliyetleri azaltmak için teknolojiyi kullanmakla ilgilidir. Sigorta endüstrisinde bu, tekrar eden görevlerin otomasyonu, insan hatasının azaltılması ve iyileştirilmiş müşteri hizmetleri yoluyla başarılabilir.

Tekrarlanan görevlerin otomatikleştirilmesi, sigorta şirketlerinin işlerinden manuel süreçleri kaldırmasına yardımcı olacaktır. Bu, günümüzde genellikle elle veya Excel elektronik tablolarıyla yapılan talep işlemeyi içerir. Sigortacılar, veri yönetimi için Insurtech uygulamaları gibi yazılım çözümleriyle bu süreçleri otomatikleştirerek zamandan ve paradan tasarruf ederken doğruluğu da artırabilir.

Daha İyi Risk Değerlendirmesi ve Taahhüt

Sigorta ve teknolojinin kesişimi, risk değerlendirmesini ve sigortalamayı iyileştirmeye yardımcı oluyor. Bunun nedeni, Insurtech’in sigorta şirketlerine, belirli bir müşteriyle ilgili riskleri daha iyi değerlendirmek için müşterilerinin risk profilleri hakkında daha fazla veri toplamasına izin vermesidir.

Sigorta şirketleri artık uygulamalar, web siteleri ve sosyal medya profilleri aracılığıyla potansiyel müşteriler hakkında geniş bilgi toplayabilir. Bu, kimi sigortalatmaları gerektiğine ve koşullarına göre onlardan hangi primleri almaları gerektiğine daha iyi karar vermelerini sağlar.

Buna ek olarak, telematik gibi yeni teknolojiler, sigorta şirketlerinin sürücülerin direksiyon başında ne kadar güvenli olduklarını izlemelerine olanak tanıyor, bu da daha güvenli sürücüler için daha düşük, riskli sürücüler için daha yüksek primlere yol açabiliyor.

Insurtech’in Geleceği

Insurtech’in geleceği parlak. Sigorta sektörü yeni teknolojileri benimsemekte yavaş kaldı, ancak daha fazla şirket Insurtech’in değerini fark ettikçe ve operasyonlarını iyileştirmek için bunun nasıl kullanılabileceğini anladıkça bu durum değişiyor.

Insurtech’in sigorta dünyasını alt üst etmesinin en bariz yolu, insanların sigorta ürünlerini alıp satma şeklini ve hatta bu ürünlerin nasıl göründüğünü değiştirmektir.

Müşteriler, mevcut tüm seçeneklere ve hizmetlere erişimi olmayabilecek aracılara ve acentelere güvenmek yerine, doğrudan aynı anda çeşitli kapsam seçenekleri sunan bir uygulama veya web sitesine gidebilir ve böylece satın alma kararlarındaki sürtüşmeleri azaltabilir. 2021’de yapılan bir ankette acentelerin ve komisyoncuların %96’sı, müşterilerinin sigorta satın almak için pandemi öncesi seviyelerden daha fazla çevrimiçi araçlar aradığını söyledi.

Sigortacılar ayrıca talep işlemeyi kolaylaştırmak ve yalnızca gerekli olanı ödemelerini sağlamak için teknolojiden yararlanacak. Bu, çaresizce ödeme almaya çalışan ve işveren sponsorluğundaki bir plandan elde edilen herhangi bir fayda için vergi ödemekten kaçınmaya çalışan talep sahiplerinden daha az dolandırıcılık anlamına gelir.

Buna ek olarak, sigortacılar için bu geliştirilmiş yetenek, tıbbi faturalandırma gibi tüm sektörlerde daha az atık göreceğimiz anlamına geliyor çünkü bir kişinin yalnızca listelenenlerle eşleşen semptomlarla hastane kapılarına gelip gelmediğine bağlı olarak bakım için uygun olup olmadığına dair herhangi bir soru olmayacak. “acil servis ziyaretleri” altında.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar