Ana SayfaFinansRobo Danışmanlar Neden Düşüşte?

Robo Danışmanlar Neden Düşüşte?

Robo Danışmanlar Neden Düşüşte?

“Robo danışman” terimi ilk olarak Mart 2002’de Financial Planning Magazine’de yazar Richard J. Koreto’nun yeni nesil otomatikleştirilmiş dijital danışmanları tanımladığı bir makalede kullanıldı.

Yaklaşık 20 yıl sonra, Kanada’da “robos” olarak bilinen robo danışmanlar , finans dünyasında hâlâ hararetli tartışmaların konusu olmaya devam ediyor. Son on yılda benimsenme ve popülaritede hızlı bir yükselişin ardından, endüstri, pandeminin başlangıcından bu yana aşağı doğru bir yörüngede.

Bu düşüşün arkasındaki ana etkenlere bir göz atmadan önce, bir adım geriye gidelim ve robo danışmanın ne olduğu ve neden bu kadar popüler olduğu konusunda kendimizi tazeleyelim.

Robo Danışmanlar Üzerine Hızlı Bir Başlangıç

Basitçe söylemek gerekirse, bir robo danışmanı, müşterileri adına yatırım kararları vermek için algoritmalar kullanan otomatik bir yatırım danışmanlığı hizmetidir.

Robo danışman endüstrisi genel olarak iki ürün kategorisinden oluşur:

  • Tam otomatik robo danışmanlar, müşterileri adına yatırım ve finansal planlama kararları almak için gelişmiş makine öğrenimi algoritmaları kullanır ve minimum insan müdahalesi gerektirir.
  • Hibrit robo danışmanlar, genelleştirilmiş yatırım önerileri sunmak için insan ve otomatik karar vermenin bir kombinasyonunu kullanır.

İstemci arabirimi değişiklik gösterse de, bu ürünler aynı zamanda eğitim kaynakları, vergi azaltma stratejileri ve otomatik portföy yeniden dengeleme gibi ek özellikler içerebilir.

Gerilemede Bir Sektör

Girişim sermayesi yatırımlarının hızla artması ve teknoloji yorumcularının düşük ücretli robo danışmanların yatırım danışmanlığına erişimi demokratikleştirme potansiyeli hakkında şiirler yazmasıyla, sektör 2021’de yükselişe geçecek gibi görünüyordu.

Ancak gerçek oldukça farklı olmuştur.

Sektördeki yatırımdaki artışa rağmen, robo danışmanın benimsenmesi, COVID-19 salgınının patlak vermesinden bu yana yavaş ve bazı durumlarda tamamen olumsuz oldu.

2020’de zirvede olan sektör, yönetim altındaki yaklaşık 460 milyar dolarlık varlığa sahipti. Bununla birlikte, küresel ekonomide pandemi kaynaklı dalgalanma, endüstrinin servetinde ani bir düşüşe neden oldu. Durumu daha iyi anlamak için, bu düşüşün arkasındaki ana etkenlere bir göz atalım.

Yeni Normal

Dikkate alınması gereken ilk faktör belki de en bariz olanı: COVID-19 salgını çoğu insanın yaşama, çalışma ve yatırım yapma şeklini değiştirdi.

Sosyal mesafenin sakıncası ve seyahat kısıtlamaları uzaktan çalışma platformları ve uzaktan çalışma ile hızla aşılırken, pandeminin borsa ve daha geniş anlamda küresel ekonomi üzerindeki etkisi derin oldu.

Pandemi şimdiden büyük iş kayıplarına, uzun süreli tedarik zinciri kesintilerine, benzeri görülmemiş borç yüklerine ve uzun bir küresel ekonomik yavaşlamaya neden oldu. Rekor seviyelerdeki ekonomik belirsizlikle birlikte yatırımcılar, portföylerinin kontrolünü, özellikle de “kara kutu” ortamında faaliyet gösteren üçüncü bir tarafa devretme konusunda isteksizdir.

Kendin Yap Komisyoncularına Yönelik Bir Dönüm Noktası

Endüstrinin ilk yıllarında, robo danışmanlar, müşterilerin giderek daha karmaşık hale gelen finansal dünyada gezinmelerine yardımcı olacak ek bir tavsiye katmanı sağlayarak, büyük ölçüde geleneksel danışman alanının tamamlayıcısı olarak görülüyordu.

Bununla birlikte, kendin yap (DIY) komisyoncularının artan popülaritesi, robo danışmanları kesinlikle eski moda gibi gösteriyor. Bir Kendin Yap komisyoncusu ile tüm portföy kararlarınızın kontrolü sizdedir ve kendi hesabınızda kendi hızınızda işlem yapabilirsiniz. Salgının ekonomik sonuçları, bu hizmeti daha da çekici hale getirerek, perakende yatırımcılara -hükümet teşvikiyle birlikte- sezgisel, düşük maliyetli, çevrimiçi platformlar ve uygulamalarda hızlı ve sorunsuz bir şekilde ticaret yapma ve koruma sağlama yeteneği sağladı.

Sonuç olarak, DIY komisyoncu hareketi son yıllarda hız kazanıyor ve son 12 ayda özellikle Y kuşağı yatırımcıları arasında benimsenmede bir artış gördü. Kendin Yap brokerlerinin otomatik yatırım piyasasına sürekli olarak girmesiyle, robo danışmanlar bu alanda rekabetçi bir dayanak sağlamak için mücadele ettiler.

İnsan Öğesini Geri Getirmek

Pandemi, finans dünyasında otomasyonun sınırlarını vurguladı. Finansal piyasaların karmaşıklığı, sürekli değişen düzenleyici ortam ve müşterilerle bir ilişkiyi geliştirmek için insan etkileşimine duyulan ihtiyaç, robo danışmanların üstesinden gelmek için uğraştığı zorluklar oluşturuyor.

Mevcut ortamda, yatırımcılar insan etkileşiminin değerinin farkına varıyorlar ve özellikle kriz zamanlarında danışmanlarının gerçek bir insani dokunuşa sahip olmasını bekliyorlar. Geleneksel ve DIY komisyoncuları gibi daha fazla insana dönük hizmetlerle karşılaştırıldığında, robo danışmanlık platformları , müşteri risk toleransının tam bağlamını yakalamakta sürekli olarak başarısız oldu ve genellikle müşteri beklentileri ile danışman tavsiyeleri arasında bir uyumsuzluğa yol açtı. Robo danışman endüstrisi hızla gelişen bir alandır ve endüstrinin kaderindeki düşüşü yönlendiren birçok faktör vardır. Robo danışmanların geleceği konusunda iyimserim, ancak keşfedilmemiş bir bölgedeyiz ve endüstri, büyük bir uyum döneminin ortasında.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda, bir dizi robo danışmanın iş modellerini ve tekliflerini bu yeni ortamda müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlamaya çalıştıklarını göreceğiz. Kazananlar, kendilerini başarılı bir şekilde yeniden keşfedebilen ve COVID-19 sonrası dünyanın yeni gerçeklerine uyum sağlayabilenler olacak.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar