Evlilik Sitesi

Mehir nasıl ne zaman ödenir ?

Mehir nasıl ne zaman ödenir ?, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Mehir nasıl ne zaman ödenir ? gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Mehir nasıl ne zaman ödenir ? ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Mehir nasıl ne zaman ödenir ?

Evlilik arefesindeki çiftlerin merak ettiği mehir ne zaman verilmelidir ?

 

İslam fıkıhına göre erkeğin kadına armağansi olan mehir dini nikah akdi gerçekleşirken kadının isteğine bağlı olarak mal veya para olarak erkek aracılığıyla verilmektedir. Peki, mehir verilmese olur mu ? Mehir ne zaman verilmelidir ?

Evlilik akdi esnasında veya öncesinde nikahı kıyılacak erkeğin nikahı yaşanacak olan kadına verdiği, kadın için ekonomik ve sosyal güvence olarak görülmektedir. Kadın mehri üzerinde istediği tasarrufta bulunabilir. Bu durum dört mezhep aracılığıyla kabul görülmektedir. Kuran-ı Kerim’in bir çok ayetinde kendileri ile evlenen kadınlara mehirlerinin ödenmesi buyrulur. Ayrıca evlenmeyi zorlaştıracak tarzda mehir miktarında aşırıya kaçılmaması öğütlenmiştir.

 

Mehir, ödenme zamanına göre, mehr-i muaccel ve mehr-i müeccel olmak üzere ikiye ayrılır: Mehr-i muaccel, peşin olarak ödenen mehirdir. Kadın mehr-i muacceli almadan kocanın evine gitmeme hakkına sahiptir. Mehr-i müeccel ise ödenmesi sonraya bırakılan mehirdir. Bu mehrin ödenmesi için herhangi bir zaman belirlenmişse, bu tarih geldiğinde tespit edilen mehrin kadına ödenmesi gerekir. Şayet bir vakit belirlenmemişse, nikâhın sona ermesiyle mehir muacceliyet kazanır ve ödenmesi gerekir. Başka bir deyişle, boşanma halinde kocanın bu mehiri ödemesi gerekir; ölüm halinde de, bırakmış olduğu mirastan ödenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu