Evlilik Sitesi

Kadının Koca Üzerindeki Hakkı

Kadının Koca Üzerindeki Hakkı, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Kadının Koca Üzerindeki Hakkı gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Kadının Koca Üzerindeki Hakkı ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Kadının Koca Üzerindeki Hakkı

İslamiyet’e göre kadının kocası üzerinde ne gibi hakları mevcuttur ?

Erkeklerin kadınları üzerindeki ilişkilerinin iyilik ve güzellik temeli üzerine kurulu olmaları gerektiği emredilmektedir.

-Erkek hanımının sırlarını ulu orta yerde bir başkasına karşı açığa çıkarmamalıdır. Bu durum İslamiyet’e göre erkeğin hanımına o gün için yaptığı büyük bir ihanet olarak değerlendirilir.

-Nedeni ne olursa olsun hanımını dövmemeli ona karşı şiddet uygulamamalıdır. Bununla alakalı ise bir hadisi örnek verebiliriz. ”Yediğinizden yedirin giydiğinizden giydirin sakın onları dövmeyin ve onlara incitici söz söylemeyin.” ”Kadın kaburga kemiğinden yaratılmıştır. Hep seni hoşnut edecek biçimde biçimde davranamaz. Eğer ondan yararlanmak istersen bu haliyle de faydalanabilirsin. Şayet doğrultayım dersen kırarsın. Kadının kırılması da boşanmasıdır.” Müslim, Rada 59

-Evliliğin sorunsuz geçmesi için karşılaşılan sorunlara karşı alttan alınmalı, iyimser, anlayışlı ve yumuşak huylu olunmalıdır. Nisa suresi, 19) bunun için örnek verebiliriz. ”Kadınlarla iyi geçinin”

-Evlenen kadının haftada bir kez ailesini ziyaret etme hakkı mevcuttur. Erkek istemese bile bu mani olamaz.

-Evlendikten sonra bir yıl boyunca eşler içinde bir münasebet söz konusu olmamışsa erkekten kadının ayrılma hakkı mevcuttur.

Şüphesiz bu maddeler daha da artırılabilir. Lakin ailede esas olan hukuktan önce ahlaktır, fedakarlıktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu