Evlilik Sitesi

İslamiyete Göre Evlilikte Cinsellik

İslamiyete Göre Evlilikte Cinsellik, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde İslamiyete Göre Evlilikte Cinsellik gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde İslamiyete Göre Evlilikte Cinsellik ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

İslamiyete Göre Evlilikte Cinsellik

İslamiyete göre cinseliğin evlilikteki yeri nedir ?

Dinin tespit ettiği çerçeve içinde yani ehli sünnete göre evlilikte mühim yeri olan cinsellik için eşlerin veya eşlerden birinin ilk deneyimini evlendikten sonra yaşayacak olmasının hassasiyet gerektiren bir durum olduğunu unutmamak gerekir. İslam alimleri, kocasıyla sevişerek onu hoş tutan kadını cennetlik gösterirken, kocasının isteğine yanıt vermeyen kadını lanetliyor. Dinimizce bir çok kaynağa göre  kadın ve erkek, cinsel görevlerinden kaçmamalıdır. Kadın İlmihali Ansiklopesi’nde, özellikle kadının, kocasının sevişme istemine karşılık vermesi gerektiği, şu ibarelerle anlatılmaktadır;

Kadın kocasının izni olmadan oruç tutar da orucu nedeni ile kocasının arzu ve isteklerini karşılamaktan kaçınırsa Allah ona üç haramın günahını yükler. Kişi, cinsel ilişkiye karısını çağırdığı zaman karısı ocak başında yemek pişiriyorsa da kocasının davetine yanıt vermelidir. Kişi, karısını yatağa çağırdığı zaman kadın gelmekten kaçınır, kocası da bundan dolayı ona kırgın olarak gecelerse melekler sabaha kadar o kadına lanet eder. Size cennetlik kadınları tanıtayım mı? Onlar bir hata ettikleri yahut kocaları aracılığıyla bir haksızlığa uğradıkları zaman kocalarına karşı, ‘seni hoşnut etmedikçe uyuyamayacağım’ diyebilen kocalarına düşkün kadınlardır.”

 

Adetli ve lahusa iken bir kadının ibadet edemeyeceği gibi cinsel ilişkiye girmesi de dinimizce yasaklanmıştır. Lakin bu duruma elbise üzerinden izin verilmiştir. Adetli kadının dizi ve göbeği içinden yararlanılmaması ikazsı yapılırken, kadının bu sürede uygun olmayan bir elbise giyerek kocasının nefsini uyandırmaması öneriliyor. 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu