Bayan Arkadaş Bul

İlişkilerde ‘sosyal medya’ anlayışı

İlişkilerde ‘sosyal platform’ anlayışı, evlilik sitemizde İlişkilerde ‘sosyal platform’ anlayışı başlıklı ilanımıza inceleyebilirsiniz… İlişkilerde ‘sosyal platform’ anlayışı başlığı ile arkadaş arayanın detayları..

İlişkilerde ‘sosyal platform’ anlayışı

0

İlişkilerde ‘sosyal platform’ anlayışı

Ben kimim: Ben Elif 35 Yaşındayım. Kocaelin de yaşıyorum. Sosyal medya aracından bir çok arkadaşım evlendi. Ben de kısmetimi arıyorum. Empati kurmayı alışkanlık haline getirerek hayat felsefesini oluşturmuş, Hayatın ömür boyu devam eden bir öğretim süreci oldugunu bu süreç de herseyin insan için oldugunu idrak etmeye çalışan, hataları ve yanlışları olabileceğini kabullenerek müthiş olmanın Allaha mahsus oldugunu bilen aciz bir kul.
Ne arıyorum: Düşünebilen, iletişim dilini kullanabilen, insan olabilmeyi başarmış, kişiyina münhasır, ayağıyla A harfi yazarken, eliyle Z harfi yazabilme kabiliyetine sahip, şakaden anlayarak yaşamı yaşanılası kılan vs vs.
Görünüm

sosyal platform evlilik, sosyal evlilik, sosyal platform evlilik siteleri
sosyal platform evlilik, sosyal evlilik, sosyal platform evlilik siteleri

Boyum: 171 – 175 cm (67.0 – 68,9 inch)
Ağırlığım: 66 – 70 kg (143.4 – 154.3 lbs)
Hayat
Medeni durumum: Bekar
Ana dilim: Türkçe
Kim ile yaşıyorsun?: Diğer aile ferdleriyle yaşıyorum
Çocuklarım: Çocuklarım yok
Eğitim durumu: Üniversite
1. yabancı dilim: Arapça

İlişkilerde ‘sosyal platform‘ anlayışı_resim

İnsanlardaki ‘sosyal platform iyidir veya kötüdür’ yahut ‘internet ihanetleri artırıyor’ inanışları ne kadar doğru?

Türkiye’de milyonlarca kullanıcıya sahip sosyal platform çiftlerin bir numaralı korkusu halini aldı.

Türkiye’de Facebook kullanıcı sayısı: 32 milyon, Twitter kullanıcı sayısı ise 9.6 milyon. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bekar kadınların yüzde 48’i, bekar erkeklerin de yüzde 38’i ilk görüşme öncesi partnerlerinin Facebook profilini inceliyor. Boşanma davalarında dahi mahkemeye delil olarak sunulan sosyal platformdaki paylaşımları değerlendiren ABD’li ünlü evlilik ve aile terapisti William Jack Hiebert ilişkilerinde fakat tam güveni ve şeffaflığı yakalayabilen çiftlerin mutlu olabileceğini dile getirdi. İzmir’de, Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (YÜSEM) eğitimlerini sürdüren Hiebert, “Eşler içinde sosyal platform ağ şifresini paylaşmak istemeyen taraf genelde ihanet eden taraf oluyor” ikazsında bulundu.

Sosyal medyayı nasıl kullandığınız önemli

ABD’de 40 yıldan bu yana evlilik ve aile terapisti olarak çalışan, adına enstitü kurulan William Jack Hiebert, Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (YÜSEM) gerçekleştirdiği “Evlilik ve Aile Terapistliği Eğitimi Sertifika Programı” ile psikologlara eğitim veriyor. Son senelerde çiftler içinde büyük endişe yaratan sosyal platform kullanımının ilişkiler üzerindeki etkisine değinen Hiebert, “Sosyal medya iyidir veya kötüdür ifadesini kullanmak yanlış. Çünkü esas olarak sosyal platformyı nasıl kullandığınız önemli. Bu tıpkı otomobil kullanmaya benzer. Eğer otomobil banka soymak için bir araç olarak kullanırsanız bu otomobili kötü mü yapar! Bu tür amaçla kullanıldığı için tüm araçları yok etmek ne kadar saçma ise sosyal platformyı da hiç kullanmamak o kadar saçma olur” dedi.

Bir numaralı kontrol aracı

Facebook, Twitter kullanıcılarından bir araya gelen sosyal platformnın ilk buluşma öncesi bilgi edinme aracı halini aldığine dikkat çeken Hiebert, ABD Rutgers Üniversitesi ve Kinsey Enstitüsü’nde gerçekleştirilen çarpıcı araştırmalardan da örnekler verdi. Hiebert, “Sosyal medya belki başımıza geleceklerden bizi korbekliyor ama fayda sağladığı birden fazla alan da mevcut. Pek çok ülkede özellikle kişi ile ilgili bilgi edinme maksadıyla çok fazla kullanılıyor. Yani eskiden bir kişi ile ilgili bilgi sahibi olmak için çevremizdeki bireylerden yardım alırken şimdi hemen hemen tamamen internetten faydalanıyoruz. Hatta ABD’de yapılan bir araştırmaya göre bekar kadınların yüzde 48’i, bekar erkeklerin de yüzde 38’i ilk buluşma öncesi buluşacağı birinin Facebook profilini inceliyor. Her yaş grubundan bekar kadınların yüzde 26’sı ve bekar erkeklerin yüzde 27’si ise bir araya gelecekları bireylerin sanal ortamdaki arkadaşlık isteklerini kabul etmeden önce Facebook duvarındaki öncedenki paylaşımlarını siliyor” dedi.

sosyal platform evlilik, sosyal evlilik, sosyal platform evlilik siteleri
sosyal platform evlilik, sosyal evlilik, sosyal platform evlilik siteleri

İnternet araç olarak kullanılıyor

Bunun yanı sıra internetin ihaneti artırdığı kanısının doğru olmadığını savunan evlilik ve aile terapisti Hiebert şunları dile getirdi:

“İnsanlarda ‘internet ihanetleri artırıyor’ şeklinde bir inanış var. Lakin bu doğru değil. Eğer bir ilişkide psikolojik bir çatlama yaşanıyorsa ve taraflar birbirlerinden fazla tatmin olmamaya başlardılarsa ilişkide bir aralık açılmış oluyor. O boşluğa da ya iş yerinden bir arkadaş ya yemekte tanıştığı bir kişi veya internet giderebiliyor. Lakin internet ulaşılması daha kolay olduğu için o boşluğu giderici bir araç olarak daha çok kullanılıyor. İnternet sonrasında çiftlerin kendi aralarında halletmeleri gereken başka konuları gündeme getiriyor. Misal verilecek olursa çiftler birbirlerine ‘sosyal platform ağı şifrelerini vermeli mi vermemeli mi’ şeklinde. Hatta artık bir ilişki başlamadan önce bile ilk konuşulan konu bu oluyor.”

Erkekler farklı düşünüyor

Erkeklerin kadınlara oranla şifre paylaşımını kabul edilemez bulduklarını ifade eden Hiebert şöyle sürdü: “Birçok çift birbirlerini daha yakın hissedebilmek için internet şifrelerine ve telefonlarına bakabilmeleri gerektiğini düşünüyor. Erkekler ise bunu daha çok özel hayata müdahale olarak görüyorlar. Lakin esas olan ilişkiye bakış açısıdır. Bu bir güven sorunuysa bunun giderilmesi için tam şeffaflığın sağlanması şart. Bu güven ve şeffaflık sağlanmadığı sürece problemler sürecektir. Çiftler içindeki psikolojik yakınlık da çok önemli. Eğer her iki tarafta “Biz birbirimize güvenmek istiyoruz ve bunun için ön koşul olarak da şifrelerimizi bilmek istiyoruz” diyorsa bunun için ortak anlaşmaya varmalı. Lakin eşler içinde bu hususta görüş değişiklikları varsa sosyal platform ağ şifresini paylaşmak istemeyen taraf genelde ihanet eden taraf oluyor.”

Mükemmel evlilik yok, müthiş uyum var

Mükemmel evliliğin net bir tarifi olmadığını söyleyen Hiebert, “Esas olan müthiş uyum. Çiftlerin her hususta ortak anlaşmaya varmaları ve birlikte çözüm arayışı içine girmeleri çok önemli. Lakin şu da var ki ne istediğini bilmeyen bir insan karşısındaki insandan da ne isteyeceğini bilemeyeceği için ilişkiye çok sağlıklı başlayamaz. Hayatını nasıl geçirmek istediğini bilmek birinin hem ilişki zamanını hem de mutluluk düzeysini artırır. Bunun yaşla da çok ilgisi var. Batı dünyasında yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki 26 yaşından önce yapılan evlilikler boşanmayla sonuçlanma olasılığı çok daha yüksek. Çünkü 20’li yaşlarda vereceğin karar 30’lu yaşlarda vereceğin karardan çok daha farklı oluyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu