Evlilik Sitesi

Gelin Duvağı

Gelin Duvağı, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Gelin Duvağı gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Gelin Duvağı ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Gelin Duvağı

Güzel bir gelin olmak için gelinlikle duvağın uyumuna dikkat etmelisiniz. Peki, duvak şekilleri nelerdir ?

Eskilerde nazardan korunmak için şimdilerde ise gelinliği tamamlayan duvak farklı modellere sahip. Bu farlılık duvağın uzunluğuna, işlemelerine, kullanış tarzına ve rengine göre birbirinden ayırt edilir. Uzunluğuna göre duvak modelelleri ;

-Kafes

-Kısa

-Omuz hizasında

-Parmak ucu gibi

Kafes Duvak

Çoğunlukla retro gelinlerin tercih ettiği duvak modeli olan kafes duvak en kısa duvak modeli olmakta. Bu duvakların en mühim özelliği yalnızca yüzü kapatmasıdır. Lakin genelde tül veya fileden yapılan bu duvakların, saçları veya yüzün yarısını örten farklı seçenekleri de mevcut. Bu duvak tarzı, nikah elbiseleriyle de sık tercih edilir. Bu nedenle nikah duvağı olarak da isimlendirilir.

Kısa Duvak

Kısa duvağın kafes duvaktan farkı başın arka aracılığıyla takılmasıdır. Çoğunlukla boyun hizasında olan duvak modelleri kısa duvak olarak isimlendirilir. Bu duvak modelini en fazla kısa saçlı gelin adayları tercih etmekte.

Omuz Hizası

Tül kumaşın kullanıldığı omuz hizasında biten bu duvak çoğunlukla 45-50 cm uzunluğunda ve  sırt dekolteli veya sırtı işlemeli gelinlikler için bi hayli ideal. Bu duvak tipini daha çok kır düğünleri için tercih edilmektedir.

Dirsek Hizasında Duvak Modelleri

65 cm tülden hazırlanan bu duvak modeli dirsek hizasında biter. İsmini ise buradan alır. Ayrıca bu duvak modeli en fazla prenses kesim tasarımlara yakışmaktadır.

Parmak Ucu Duvak Modeli

Gelinin kolları iki yanında aşağı sarkarken, en uzun parmak ucu hizasında olmakta. Neredeyse bütün gelinlik çeşitlerine uyum sağlasa da bu duvak modeli en fazla balık kesim olan gelinliklere yakışmakta.

Diz Boyu Duvak Modeli

Şıklığın yanında rahatlığı da önemseyen gelinlerin duvak modeli tercihi diz boyu duvak modeli olmakta. Bu duvak modeli çoğunlukla kabarık olmayan gelinlik modellerine yakıştığını aktarabiliriz.

Yer Hizasında Duvak Modeli

Kuyruk gibi uzamayan yer hizasında duvak modeli duvağın ayağınıza dolaşmasını engellemektedir. Bu duvak modelinin de diz boyu duvak modeli gibi kabarık olmayan, sade gelinlik modellerine yakıştığını aktarabiliriz.

Şapel Duvak Modeli

Yaklaşık 2,5 3 metre olan dantel veya tül kumaştan yapılır. Şapel duvak modeli gelinliğin etek bitiminden sonra hemen hemen 15 cm kadar yeri süpüren bir payı mevcuttur. Havuz başı gibi mekanlarda yapılan düğün merasimlerinde bol işlemeli gelinlik modellerine şapel duvak modeli çok yakışmaktadır.

Katedral Duvak Modeli

En az 3 metre olan katedral duvak modeli tül veya dantel olmakta. En uzun duvak modeli olduğundan gösterişi bir o kadar fazladır. Bu nedenle bu duvak tipini tercih edenler düğün mekanının ve eşinin damatlığının da gösterişli olmasına dikkat etmelidirler.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu