Evlilik Sitesi

Gelin Çiçeği

Gelin Çiçeği, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Gelin Çiçeği gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Gelin Çiçeği ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Gelin Çiçeği

Hiç düşündünüz mü gelin çiçeği hangi gereksinimle nasıl yaşandı ? Gelin çiçeği alırken önemle üstünde durulması gerekenler nelerdir ?

Gelin çiçeğinin tarihi 16. yüzyıla dayanır. İngiltere’ye ait olan bu gelenek yaza hazırlık sürecinde gelinlerin yıkanması ardından güzel kokmak için çiçeklerle kendilerini süslemeleri ile ortaya çıkmıştır. Daha sonra ise Yunanistan’da yapılan düğünlerde gelin ve damat için taç yapımında kullanılan çiçekler zamanla tüm dünya çapında yaygınlaşmaya başlamıştır. Gelinlerin çiçekleri taşımasında esas amaç temizlik ve güzel kokmaktır. Günümüzde isekadınların çiçek olmadan evlenmeyecekleri bir gerçektir. Bir inanış ürünü olan gelin çiçeğinin düğünlerde kullanılması artık şart olmuştur.

Sembolik bir durum olan gelin çiçeğinin atılması yalnızca Türkiye’de değil tüm dünya çapında aşırı benimsenmiştir. 11 ve 13. yüzyılda Avrupa’da gerçekleşen düğünlerde düğünün sonuna doğru gelini kovalamaya başlar ve gelinlikten parça koparırlarmış. Bu parçaları saklarlar ve kendilerine şans getireceklerine inanırlarmış.

Gelin Çiçeği Nasıl Olmalı ?

Birbirinden farklı renkte ve modelde hazırlanan gelin çiçekleri, canlı veya yapay olarak tercih edilmekte. Gelinlik alındıktan hemen sonra gelin çiçeği incelemelerina start verilmesi gerekir. Aksi taktirde gelinliğe, düğün konseptine, ayakkabıya veya saç ve makyaja hiç uymayan bir gelin çiçeği kullanımı ile yüz yüze kalınabiliyor. Çiçek seçimi yaparken şüphesiz ki en fazla önemle üstünde durulması gereken nokta çiçeğin yapay mı yoksa canlı mı alınacağıdır. Her iki çiçek çeşidinin de kendi içinde farklı avantajları yer alıyor. Özellikle yaz ve bahar aylarında kır düğünü yapan gelinlerin tercihi olan canlı çiçekler, düğün konsepti ile muhteşem bir uyum yakalıyor. Canlı gelin çiçeği alırken dikkat etmeniz gereken en mühim şey, çiçeklerin göze güzel görünmesi için kullanılan boyalardır. Boyanmış olan çiçekler gelinliğinize bulaşarak leke oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı çiçek alacağınız veya sipariş edeceğiniz yerden doğal renkli çiçekler ile ilgili bilgi almalısınız. Eğer kır düğünü yapmayı planlıyorsanız; mor, pembe, kırmızı veya sarı renklerinin ağırlık verildiği buketleri tercih etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu