Ana SayfaPazarlamaFinTech Endüstrisinin ve Kripto Para Biriminin Baskın Küresel Etkisi

FinTech Endüstrisinin ve Kripto Para Biriminin Baskın Küresel Etkisi

FinTech Endüstrisinin ve Kripto Para Biriminin Baskın Küresel Etkisi

Son zamanlarda dünya, kripto para biriminin ve fintech endüstrisinin ortaya çıkmasıyla finansal nişte değişiklikler gördü. Bitcoin gibi kripto para birimleri en yüksek ve en düşük seviyelerini gördü, ancak önümüzdeki yıllarda gelişeceklerine inanılıyor.

Fintech, geniş bir araç, çözüm ve platform şemsiyesi ile gelişmekte olan bir teknolojidir. Bunların tümü finansal işlemleri verimli ve güvenli hale getirmek için kullanılır. Fintech endüstrisinin küresel piyasa değerinin 2022 yılına kadar 26,5 trilyon ABD dolarına çıkması bekleniyor.

FinTech – Tanım

Fintech, finansal hizmetleri iyileştirmek ve dijitalleştirmek için kullanılan teknolojilere verilen genelleştirilmiş bir terimdir. Bunlar arasında mobil ve web tabanlı uygulamalar, araçlar ve yazılımlar yer alır ve hepsi aynı amaçla finansal süreçleri daha kolay hale getirir.

Braintree, Morningstar ve Acorns gibi en iyi fintech şirketleri, çevrimiçi finansal hizmetlerin rahatlığını sağlayarak pazarı ele geçirdi.

Bankacılık sektöründe fintech, hesap bakiyesini kontrol etmede müşterilerin yararına çevrimiçi bankacılık uygulamaları sağlamıştır. Aynı zamanda, bankanın kendisi de müşterilerin düzenli hesap takibini yapmak için araçlarla yetkilendirilmiştir.

FinTech’in Evrimi

Fintech, kavramın detayları dikkate alındığında aslında çok yol kat etti. Terimin kendisi nispeten yeni olmasına rağmen, ATM’ler icat edildiğinde teknoloji, işlemleri iyileştirmek için bile kullanılıyordu. Ancak son zamanlarda fintech, köklü finansal kurumların gerekli bir parçası haline geldi.

Fintech’in faydalı olduğu durumlardan bahsetmişken, online bankacılık ve ödeme uygulamaları sayesinde müşteriler için koronavirüs pandemisi sürecinde herhangi bir engel olmadı.

Kripto para birimi ve Fintech

Kripto para biriminin etkisi, işletmelerdeki adaptasyonundan açıktır. Pazar eğilimleri, dijital para birimi ticareti temelinde küçük işletmelerin büyümesini gösterdiğinden ve halihazırda kurulmuş işletmeler de kripto transferlerinin güvenliğini ve hızını fark ediyor.

Bitcoin gibi kripto para birimlerinin geliştirilmesi, fintech endüstrisinde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Kripto para birimleri, gerçek para birimlerinin çok istikrarlı veya değerli olmadığı dünyanın bölgelerinde giderek daha popüler hale geliyor.

Verimli Para Transferleri

Dijital para biriminin benimsenmesi, bazı durumlarda çevrimiçi işlemlere duyulan güven eksikliği nedeniyle sorunlara yol açsa da, giderek daha fazla insan onu istikrarlı ve güvenilir bir para birimi olarak gördüğünden artık piyasada ilgi kazanıyor.

Tamamı cep telefonu kullanan dünya nüfusu düşünüldüğünde kripto para biriminin gücünü anlamak zor değil. Kripto para birimi merkeziyetsizdir ve müşterilerin fiziksel olarak bankalara gitmelerini gerektirmemesi, her şeyin mobil uygulamalar aracılığıyla halledilebilmesi nedeniyle oldukça kolaylık sağlamıştır.

Bu şekilde, kripto para birimi, fintech şirketleri için bir dizi fırsat sunuyor çünkü zaten çevrimiçi finansal işlemler yapmaya alışmış kişiler artık geleneksel finansal sistemleri kullanmayı tercih etmeyecek. Geleneksel finansal sistemler, gecikmeler ve çeşitli resmi gereklilikler nedeniyle kripto para biriminin sağladığı hız ve verimliliği sağlayamıyor.

Dolandırıcılığı Azaltma

Fintech şirketleri, tıpkı diğer kurumlar gibi kimlik dolandırıcılığı riskiyle karşı karşıyadır. Dolandırıcılığı azaltmak veya önlemek için stratejiler uygulamak zaman alıcı bir görev olarak kabul edilir.

Kripto para birimleri, işlemlerin doğrulandığı ve kayıtların blockchain teknolojisi kullanılarak güvende tutulduğu çevrimiçi bir platform sağlar. Bu kayıtların manipüle edilmesi ve gizlenmesi mümkün değildir ve bu nedenle dolandırıcılık daha az çabayla önlenebilir.

Kripto Para Birimi Nasıl Çalışır?

Blockchain teknolojisi, verilerin bilgisayar korsanlığını, çalınmasını ve kurcalanmasını önleyen belirli bir merkezi olmayan ve güvenli bilgi depolaması sağlar. Veriler, herhangi bir tek varlık tarafından kontrol edilmeyen birbirine bağlı bloklar şeklinde saklanır.

Gruplar veya bloklar, maksimum depolama kapasitesine ulaşıldığında yeni bloklara birleştirilir. İşlemler göz önüne alındığında, blockchain, her işlemin bir kaydının belirli bir kişinin defterinde saklanmasına izin verir.

Eşler arası bir ağın işlemi doğrulamak için hesaplamalar yapmasıyla başlayan karmaşık bir süreç. Bunu işlem bilgilerinin bloklar halinde depolanması takip eder. Kalıcı ayrıntılı bilgiler, tüm geçmişi saklamak için birlikte zincirlenir. Fintech ve kripto para birimi hakkında daha derinlemesine bir anlayışa ihtiyacınız varsa, bir fintech bootcamp almayı düşünün . Bunlar, daha fazla teknik bilgi sunacak ve bu ürünlerin gerçekten nasıl çalıştığını anlayabilmeniz için size arka uç hakkında derin bir anlayış sağlayacaktır.

Kripto Paranın Avantajları

Kripto para, restoranlar, havaalanları ve birçok mobil hizmet gibi çeşitli sektörlerde ödeme olarak kullanılıyor.

Erişim kolaylığı

Müşteriler bunu bankacılık sistemine kıyasla daha kolay erişilebilir bir ödeme yöntemi olarak görmektedir. Akıllı telefonlarını kullanarak ödeme gönderip almalarına izin veren kripto para birimlerinin merkezi olmayan doğası sayesinde bankalara güvenmek zorunda değiller.

Ayrıca, banka hesabı kullanmakta zorluk yaşayan müşterilere daha geniş bir hizmet yelpazesinden yararlanma imkanı sunulmaktadır.

Akıllı Sözleşmeler

Kripto para birimi, blockchain teknolojisinin hüküm ve koşulların kolaylaştırılmasını sağladığı akıllı sözleşmelerde de uygulanır. Kripto para birimi müşteriden müşteriye güvenli bir şekilde aktarıldığı için yasal sözleşmeler blockchain ile çok daha güvenlidir.

Kripto Para Birimi ve Bankacılık Sistemi

Güvenlik endişeleri

Kripto para kullanan müşterilere sağlanan güvenlik, bankalar yardımıyla artırılabilir. Yerleşik bankalar, güvenli dijital para birimi transferleri sağlayarak müşterilere yardımcı olabilir, böylece bilgisayar korsanlığı ve hırsızlığı önleyebilir. Ek olarak, kripto para birimlerinin ve bankaların birleşmesi, ödemeler ve işlemlerdeki suç faaliyetlerini büyük ölçüde azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar