Evlilik Sitesi

Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır ? gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır ? ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

Evlilik tazminatı hesaplama

Evlilik tazminatı hesaplama işlemi işyerinde çalışılan süre ile brüt maaşın çarpılması sonucu elde edilmektedir. Bunun üstüne eklenen yemek ve prim fiyatlarıyle birlikte evlilik tazminatı hesaplanmış olur. Bu haktan yalnızca kadınlar yararlanabilir. Evlilik tazminatı bunun yanı sıra kadınlara özel kıdem tazminatı olarak da adlandırılır. 2020 itibariyle evlilik sebebiyle işinden istifa eden kadınlara sağlanan bu hak için bireylerin bazı şartları karşılaması gerekir. Bu şartlar ?

Evlilik sebebiyle işinden ayrılan işçilerin kıdem tazminatı alıp alamayacağı konusu kadın ve erkekler için değişik düzenlenmiştir. İş Yasası’na göre, istifa eden işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Lakin istifa eden işçinin kıdem tazminatı alabilmesinin çeşitli istisnaları mevcuttur. Evlilik durumu neticesinde istifa eden kadın işçinin hakları bu istisnai durumdan biridir.

-Söz konusu çalışan kadın olmalı

– Kadın çalışan olarak evlenmeli

– Evlilikten bu yana 1 yıl içinde işten ayrılmalı

– Evlilik cüzdanının bir suretini işten ayrılırken, istifa dilekçesine eklemeli ve kıdem tazminatı isteğini yazıda belirtmeli

– Ödenmemesi halinde dava ile hakkını alabilir

– Evlilik tarihinin üzerinde 1 yıl geçmesi evlilik tazminatı hakkını kaybettirir.

Evlilik tarihi, evlilik cüzdanının üzerindeki tarihtir. Düğün tarihi, imam nikâhı tarihi geçersizdir, kabul edilmez.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu