Evlilik Sitesi

Evlilik Sözleşmesi

Evlilik Sözleşmesi, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlilik Sözleşmesi gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlilik Sözleşmesi ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlilik Sözleşmesi

Evlilik anlaşmasi diğer bir ifade ile mal rejimi anlaşmasi nedir ? Evilik anlaşmasi ne zaman yapılır ve nasıl sona erer ?

Toplumumuzda halen pek bilinmeyen evlilik anlaşmasine dair araştırılanler, bilinmesi gerekenler.. paylaşımımızda.

Evlilik anlaşmasi resmi olarak yapılması gereken aile hukuku anlaşmasidir. Bu nedenle genelde noterde hazırlanır. Noterde hazırlanan bu anlaşma nikah akdinden önce yaptırılırsa anlaşmanin başlangıcı yine evlilik tarihi olacaktır. Evlilik anlaşmasi noter dışında bunun bunun yanında evlilik merasimi esnasında evlendirme memuruna yapılacak bir beyanla da gerçekleştirilebilir.

 

Medeni Kanuna Göre Evlilik Sözleşmesi Çeşitleri

-Paylaşmalı Mal Ayrılığı

-Mal Ayrılığı

-Edinilmiş Mallara Katılma (yasal rejim)

-Mal Ortaklığı’ dır.

 

Kişisel mallar 1. Kanuna göre aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

-Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya

-Evlilik anlaşmasi yani mal ayrılığı anlaşmasi başlangıcında eşlerden birine ait olan veya bir eşin ardından miras yoluyla yahut karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği mal varlığı değerleri

-Manevî tazminat alacakları

-Kişisel mallar yerine geçen değerler

Eşler, evlilik anlaşmasi ile, bir mesleğin icrası veya işletmenin faaliyeti sebebiyle doğan edinilmiş mallara dahil olması gereken mal varlığı değerlerinin kişisel mal sayılacağını kabul edebildikleri gibi kişisel malların gelirlerinin edinilmiş mallara dahil olmayacağını da kararlaştırabilirler. Taraflar istedikleri mal rejimini kanunda yazılı sınırlar içinde seçebilir, kaldırabilir, değiştirebilirler.

Evlilik Sözleşmesi Geçmişi Etkiler mi ?

Evlilik anlaşmasi evlenmeden önce alınan malların paylaşımını etkilememektedir. Geçmişe yönelik bir mal rejimi anlaşmasi yapılamaz. Sözleşme, imzalandığı tarihten bu yana geçerli olmaktadır.

Evlilik Sözleşmesinin Sona Ermesi

Evlilik anlaşmasi nasıl bittirilebilir ? Diğer bir ifade ile mal rejimi eşlerden birinin bir başka mal rejimini kabul ederse yahut eşlerden biri yaşamını yitirirse anlaşma sona erer. Ayrıca mahkeme kararı ile evliliğin iptali ya boşanma nedeni ile bittirilmesine veya mal ayrılığına geçilmesine karar verilmesi durumunda, anlaşma dava tarihinden geçerli olmak üzere sona erer.

 

Siz olsanız evlilik anlaşmasi yapar mıydınız ?

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu