Evlilik Sitesi

Evlilik Öncesi Malların Paylaşımı

Evlilik Öncesi Malların Paylaşımı, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlilik Öncesi Malların Paylaşımı gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlilik Öncesi Malların Paylaşımı ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlilik Öncesi Malların Paylaşımı

Evlilik öncesinde edinilen malların paylaşımı nasıl yapılır ?

Mal paylaşımı rejimiyle alakalı çeşitli durumlar yasalarımızda tarif edilmiş durumda. Bu hususta ileride sorun yaşamak istemeyen çiftler. Evlilik öncesi anlaşmaya vararak durumu hukuki hale getiriyor. Lakin bu anlaşmayi yapmayanlar için değişik sonuçlar ortaya çıkmakta. 2002’ye kadar mallar kimin adına alınmış ise onun malı olurdu. Yani sonuca ulaşmak basitti. Lakin şimdi iş bu kadar basit değil. Evlilik birliği içinde eşlerden biri bir mala sahip olduğunda diğer eşin bazı talep hakları doğabiliyor.

Eşlerin evlilik birliği içinde mal edinmesi durumunda bazı şartlarla diğer eşin bu malın değerinin yarısının parasını talep etme hakkı oluyor. Bu, boşanma halinde, taraflardan birinin ölümü halinde ve bir başka mal rejimine geçiş halinde oluyor. Lakin bunun için birinci şart evlilik birliği içindeyken satın alarak mal edinmek. Misal verilecek olursa miras olarak kalan mallar bu sisteme girmiyor.

İki türlü mal paylaşımı mevcut;

1- Edinilen varlıklar; Çiftlerin evlendikten sonra birlikte edindikleri tüm mallar yahut gayrimenkulleryarı yarıyapaylaşılıyor.

2-Miras kalmış ve önceden edinilmiş mallar;  Eşler diğer eşin evlilik öncesinde sahip olduğu ev veya araba üzerinde bir hak talep edememekte. Lakin evlenmeden önce edinilen bu malda eşin bir katkısı varsa, katkıda olduğu kadar hak talep edebilmektedir. Lakin bunu da ispatlaması gerekir. Daha önceleri edinilmiş yahut miras yoluyla elde edilmiş mallardan evlilik birliği sırasında bir gelir elde ediliyorsa, örneğin bir ev kiraya verilip kira geliri elde ediliyorsa bu gelir eşlerin ortak malı kabul edilmektedir. Evlilik öncesinde satın alınan fakat borcu evlilikte de devam eden varlıklarda değişik bir hesaplama yapılmakta. Varlığın evlilik öncesi ödenen kısmını hangi eş karşılamışsa o kısım ona ait olmakta. Evlilik sırasında ödenen kısım ise ortak mal kabul edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu