Evlilik Sitesi

Evlilik İzni Kaç Gündür ?

Evlilik İzni Kaç Gündür ?, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlilik İzni Kaç Gündür ? gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlilik İzni Kaç Gündür ? ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlilik İzni Kaç Gündür ?

Evlenecek çiftler için araştırma konusu olan evlilik iznikaç gündür ?

Düğün izni için genel bir izin günü bulunmamakta bu durum çalışan birinin memur veya işçi olmasına bağlı olarak değişmektedir. Çiftler için düğünden günler önce stres ve yorgunluk başlarken düğün kutlamasının yorgunluğu ile dinlenmeye fazlası ile ihtiyaç duyarlar. Lakin ne yazık ki iş kanunu kapsamı içinde bu süre kısıtlanmaktadır. Peki, düğün izni kanunlar kapsamı içinde kaç gün olarak verilmektedir. İşçi ve memurlar için değişiklik gösteren düğün izni 2020 yılı için kaç gündür ? Merak edilen yanıt paylaşımımızda.

 

Düğün izni kaç gündür ? sorusundan önce evlenecek çiftler evlilik iznini nasıl kullanabileceklerini bilmelidirler. Kişilerin öncedenden hiç bir biçimde kullanamadıkları düğün izni için nikah tarihi veya düğün tarihinin ibrazı gerekmektedir. Çalışanlar işçi yahut memur farketmeksizin bu izni kullanma isteklerini bir dilekçe ile işverenlerine iletmelidirler. Evlilik izni evliliğin gerçekleştiği tarihte yahut ardından da kullanabilir. Ayrıca birinin 2. 3. yahut daha fazla evliliği söz konusu ise yine de düğün izninden yararlanabilir. İş kanununda izin süreleri için gün kavramı kullanıldığından izin günleri hafta sonu veya resmi tatil günlerine de denk gelse izinden sayılmaktadır.

 

Memurların Evlilik İzni Kaç Gündür ?

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104.maddesinde mazeret izni olarak memura talebi üzerine 7 gün izin verilmektedir.

 

İşçinin Evlilik İzni Kaç Gündür ?

4857 Sayılı İş Kanunu Ek Madde 2’de düğün izni diğer bir ifade ile evlilik izni 3 gündür. Lakin bu süre iş anlaşmalerinde düzenlenerek artırılabilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu