Evlilik Sitesi

Evlilik İzin Belgesi

Evlilik İzin Belgesi, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlilik İzin Belgesi gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlilik İzin Belgesi ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlilik İzin Belgesi

Evlilik izin belgesi nereden alınır ? Evlilik izin belgesi hangi durumlarda istenir ?

 

Nikah izin belgesi olarak da anılan evlilik izin belgesi hangi koşullarda ve nereden alınır ? Evlilik için başvuru yapıldığı esnada istenen bazı belgeler bulunmakta konu ile alakalı daha kapsamlı bilgi için evlilik işlemi için hangi belgeler gereklidir ? Yazımızı okumanız size kolaylık sağlayacaktır.

 

Evlilik İzin Belgesi Nedir ?

Evlilik başvurusu yapacak çiftlerin ikametinin olduğu yerin dışında herhangi bir yerde evlenebilmeleri için gerekli belgeye evlenme izin belgesi denir.

Evlilik İzin Belgesi Nereden Alınır ?

Evlilik izin belgesi için eşlerden birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı olan evlendirme dairesine başvurması gereklidir. Elenme beyannamesinde bulunan bu belge eğer ki sizin için gerekli değilse evlenme beyannamesi tek nüsha olarak düzenlenir. Evlenme izin belgesi alacak çiftler için ise iki adet düzenlenmektedir. Bunlardan biri, izin belgesini veren belediyede ikinci nüsha ise nikah günü almak için başvuru yapılan belediyeye teslim edilmesi için çiftlere verilmektedir. Evlilik izin belgesi evlenme beyannamesinin altındaki onay bölümünde yer alır.

Evlilik İzin Belgesi Hangi Durumlarda İstenir ?

Evlenecek çiftlerden birinin ikametinin bulunmadığı il yahut ilçede nikahlarının kıyılabilmesi için istenmektedir. Yani nikah çiftlerden ikisinin de olmadığı herhangi bir ilde kıyılacak ise evlilik izin belgesi için eşlerden birinin ikamet ettiği belediyeden izin belgesi alması gerekir. Evlenecek çiftler farklı ilçelerde ikamet ediyor ve nikah çiftlerden birinin ikametinin olduğu ilçede kıyılacak ise bu durumda evlilik izin belgesine gerek yoktur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu