Evlilik Sitesi

Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır ?

Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır ?, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır ? gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır ? ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır ?

Evlenme beyannamesi nereden alınır ?

 Nikah izin belgesi olarak da anılan evlenme beyannamesi hangi koşullarda ve nereden alınır ? Evlilik için başvuru yapıldığı esnada istenen bazı belgeler bulunmakta konu ile alakalı kapsamlı bilgi için size kolaylık sağlaması amacı ile yazmış olduğumuz içeriği okumanızı öneririz.

 

Evlenme Beyannamesi Nedir ?

Evlilik başvurusu yapacak çiftlerin ikametinin olduğu yerin dışında herhangi bir yerde evlenebilmeleri için gerekli belgeye evlenme beyannamesi veya evlenme izin belgesi denir.

 

Evlenme Beyannamesi Hangi Durumlarda İstenir ?

Evlenecek çiftlerden birinin ikametinin bulunmadığı il yahut ilçede nikahlarının kıyılabilmesi için istenmektedir. Yani nikah çiftlerden ikisinin de olmadığı herhangi bir ilde kıyılacak ise evlilik izin belgesi için eşlerden birinin ikamet ettiği belediyeden izin belgesi alması gerekir. Evlenecek çiftler farklı ilçelerde ikamet ediyor ve nikah çiftlerden birinin ikametinin olduğu ilçede kıyılacak ise bu durumda evlenme beyannamesine gerek yoktur.

 

Evlenme Beyannamesi Nereden Alınır ?

Evlenme beyannamesi için eşlerden birinin ikamet ettiği ilçeye bağlı olan evlendirme dairesine başvurması gereklidir. Elenme beyannamesinde bulunan bu belge eğer ki sizin için gerekli değilse evlenme beyannamesi tek nüsha olarak düzenlenir. Evlenme beyannamesi alacak çiftler için ise iki adet düzenlenmektedir. Bunlardan biri, izin belgesini veren belediyede ikinci nüsha ise nikah günü almak için başvuru yapılan belediyeye teslim edilmesi için çiftlere verilmektedir. Evlilik izin belgesi evlenme beyannamesinin altındaki onay bölümünde yer alır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu