Evlilik Sitesi

Evlendikten Sonra Gereken İşlemler

Evlendikten Sonra Gereken İşlemler, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Evlendikten Sonra Gereken İşlemler gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Evlendikten Sonra Gereken İşlemler ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Evlendikten Sonra Gereken İşlemler

Evlendikten sonra yapılması gereken işlemler nelerdir ? Nereye , nasıl yapılır ?

Yeni evlenen çiftlerin değiştirmesi gereken belgelerin neler olduğunu öğrenip ihmal etmeden işlemleri yapması gerekir. Çünkü bazılarının cezası bulunmakta. Yeni kimliklerde medeni hal durumu belirtilmediği için soyadından dolayı yalnızca kadınların kimlik değişimi söz konusudur.  Evlendikten sonra kadınların kimlik değişimi için izlemesi gereken yol nedir ?

Kimlik kartı başvurusu için yanınızda bulundurmanız gereken evraklar;

-Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı, ülkeler arası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi yahut kimlik yerine geçen bir belge.

-Bir adet biyometrik fotoğraf.

Nufus Cüzdanı değiştirme işlemi nerde yapılır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden veya Alo 199 Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak yahut randevusuz olarak ilçe nüfus müdürlüklerinden, yurt dışında ise dış temsilciliklerden yapılıyor.

 

Evlendikten sonra nüfus cüzdanı değiştirme süresi var mıdır?

Yeni kimlik mevzuatında, evlendikten sonra, belirli bir zaman içinde kimlik yenileme zorunluluğu bulunmamakta. Lakin soyadı değişikliğinden dolayı herhangi bir resmi işlemde sıkıntı yaşamamak için çok ertelemeden yenileme işlemlerini gerçekleştirmek gerekir. Ayrıca nikah sonrası nüfus cüzdanı yenileme işlemlerinde herhangi bir yenileme süresi bulunmadığı için evlendikten sonra kimlik değiştirmeme cezası gibi bir uygulama yer almıyor.

 

Nüfus Cüzdanı yenileme ücreti ne kadar

Evlilik sebebiyle kimlik değiştirme ücreti 2020 yılı için 25 TL. Kayıp sebebiyle tertip edilen kimlik kartı için 50 TL. Uluslararası aile cüzdanı için ise 110 TL kıymetli kağıt bedeli alınmaktadır. 

 

Evlendikten sonra kimlik değiştirme işlemi nasıl yapılır? Evlendikten sonra kızlık soyadı olarak da anılan evlenmeden önceki soyadını da eşinizin soyadıyla birlikte kullanmak isteğe göre, bu durumda yapmanız gereken, isteğinizi yeni kimlik başvurusu sırasında dilekçe doldurarak beyan etmek. Ayrıca evlendikten sonra yalnızca kızlık soyadınızı kullanma dilekçesi de doldurabilir, kendi soyadınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu