Sohbet

Eski Tanışma Siteleri

Henüz internet Türkiye’ye yeni yeni giriyor. Öyle şimdiki gibi sosyal medya denilen bir olgu da yok. O kuşak hatırlar, internete bağlanırken duyulan çevirmeli ağ sesini. O döneme ait her daim akla gelen efsane siteler vardı.

Ne zaman bu kuşak bir araya gelse, bu efsane sitelerin adı o sohbette mutlak a geçer. Or tamın yaşça biraz büyük olanları, ‘’siz şimdi bilmezsiniz eskiden bi site vardı..’’ diyerek bu sitelerden bahsedip yaşıtlarıyla özlem giderir. Biz de merak ettik, nedir bu siteler?

Efsanelerden bahsedeceksek sakince ayağa kalkıp, ceketimizin düğmelerini ilikleyip, “chat’’leşme kavramını hayatlarımıza sokan Mirc’e teşekkürü bir borç bilmemiz lazım. Basit arayüzüyle bilgisayarın başına ilk kez oturan birinin bile dakikalar içerisinde kullanabileceği mIRC, nick dediğimiz kullanıcı adı dışında başka hiçbir bilgiye gereksinim duymadan saatlerce sohbet imkanı sağlıyordu

ICQ, İngilizce “I seek you” (seni arıyorum) cümlesinin kısaltması olarak lanse edilmişti. Kullanıcılarına ardışık olarak UIN ismiyle verilen kullanıcı numaraları hala değerlidir. Msn icat olunca azalarak bitenlerden olan site, artık unutulmaya yüz tutanlardan.

2002 yılında kurulan MySpace’in yükselişi çok hızlı ve ani olmuştu. Sosyal medyanın ilk örneklerinden biri olan MySpace, Amerikalı bir genç olan Thomas Anderson tarafından kurulmuştu.

Bir neslin gecelerini gündüz eden, benim de kişisel olarak ‘’internette chat’’ kavramıyla tanıştığım uygulamaydı Messenger. Az mı titreşim gönderdik, art arda oturum aç-kapa yaparak arkadaşlarımızın ekranlarında flood’lar yaptık. Toplu konuşmalarda saatlerce dönen geyik muhabbetler, ne dinliyorum özelliğini göstererek şarkılarla mesaj vermeler… “cnm bnm webcam bozuk’’ bahaneleriyle görüntülü konuşmalardan sıyrılan bir neslin uğrak yeriydi msn.

İlgili Aramakar: Eski chat siteleri, Netlog arkadaşlık sitesi, En eski chat programları, Eski netlog, Yonja arkadaşlık sitesi üyelik iptali, Eski siteler, İlk chat programı, Hi5 benzeri siteler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu