Evlilik Sitesi

Erken Evlilik

Erken Evlilik, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Erken Evlilik gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Erken Evlilik ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Erken Evlilik

Erken evlilik kararı hangi sonuçları doğurur ?

Erken evlilik18 yaşın altında, çocuğun fiziksel, fizyolojik ve psikolojik olarak evlilik ve çocuk sahibi olmak gibi üzerine düşen sorumlulukları taşımaya hazır olmadan yapılan evlilik olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye’deki en mühim toplumsal sorunlardan bir tanesi çocuk evlilikleridir. Erken evliliklerin görülme sıklığı ve nedeni bölgeye göre değişiklik gösterir. Günümüzde insanlar, daha ileri yaşta evlenmeyi tercih ediyor fakat aslında ne zaman kendinizi hazır hissediyorsanız o zaman evlenmelisiniz. Kadın veya erkek için evliliğin herhangi bir yaşı olmamakta. Lakin bugün yürürlükte olan Medeni Kanun’un 124. Maddesinde evlilik yaşı, “Erkek yahut kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.

Çocuk evlilikleri bireyin psikolojik ve bedensel gelişimini etkileyen, eğitimlerini aksatan, mesleki ve sosyal işlevselliği bozan mühim bir travmatik faktör olarak değerlendirilmektedir. Erken evliliklerde yaşanan sorunlar içinde en fazla depresyon, endişe bozuklukları, fobik problemler, güven problemleri, sağlık ile alakalı problemler ve intihar girişimleri bulunmaktadır. Erken yaş evlilikler erken gebelik ve doğumlara yol açabilmektedir. Erken yaşta evliliklerin büyük bir çoğunluğu görücü usulü veya ailelerin kararı zorlama yolu ile olsa da bazı durumlarda bireylerin kendi isteklerine dayalı da olabilmektedir.

Bir insan dünyaya gözlerini açtıği andan bu yana sürekli olarak bir gelişim ve değişim içindedir. İstenen ve beklenen de gelişimin ve ilerlemenin olumlu ve sağlıklı bir biçimde olmasıdır. Bebeklik, çocukluk döneminin ardından gelen ergenlik dönemi sihirli, karmaşık ve yorucu bir dönemdir. Bu dönem hemen hemen 12-20 yaşlar içindedır. Bu yaşlar evlilik yaşları için uygun değil. Kendi adınıza veya çocuklarınızın adına vereceğiniz yanlış bir evlilik kararının hayati bir karar olduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu