Evlilik Sitesi

Devlet Çeyiz Desteği Şartları

Devlet Çeyiz Desteği Şartları, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Devlet Çeyiz Desteği Şartları gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Devlet Çeyiz Desteği Şartları ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Devlet Çeyiz Desteği Şartları

Devlet Çeyiz Desteği Şartları nelerdir ?

Evlenme kararı bununla birlikte birden fazla ihtiyaç için masraf getirmekte. Gelinlikten yemek takımına, damatlıktan salon takımına kadar yapacağınız bu masraf için devlet desteği alabilirsiniz. 11 bin Türk lirasına kadar çeyiz hesabı uygulaması ile devlet destek sunmakta. Peki çeyiz desteği nasıl alınır ? Devlet çeyiz desteği şartları nelerdir ?

Aile Ve Sosyal Bakanlığı aracılığıyla yürütülen bu uygulama 2016 senesinde başlamış bulunmakta. Çeyiz hesabı ile çeyiz parası farklı olmaktadır. Çeyiz parası yetim aylığı alan gelin adaylarına, evlenirken maaşlarının 24 katına kadar devlet aracılığıyla verilen bir defaya mahsus yapılan ödemedir.

Çeyiz Hesabı Şartları Nedir ?

-Türk vatandaşı olması

-Yurtiçi mevduat yahut katılım bankalarında çeyiz hesabı açması. Bunun için gerekli belgeleri çeyiz hesabı açtıracağınız bankadan öğrenebilirsiniz. Açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca ödeme yapılması.

-27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapması.

-Evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapması,

Çeyiz hesabına yapılacak ödemeler için aylık ve üç aylık olarak iki ödeme planı bulunmakta. Seçeceğiniz bu planı ardından değiştirmeyeceğinizi de söylemekte yarar var. Çeyiz desteği ödemesini almak için evlendikten sonraki 6 ay içinde bankaya başvurmalısınız. Başvuru ardından banka, devlet katkısı ödeme başvurularını 10 işgünü içinde bakanlığa iletmekte. Bakanlık da 30 işgünü içinde, gerekli kontrollerin ardından devlet katkısı ödeme hesabının olduğu bankaya aktarılmasını sağlamakta ve banka da aynı gün size ödemenizi yapmakta..

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu