Evlilik Sitesi

Çocuk Evlilik

Çocuk Evlilik, Evlilik ve arkadaş bulma sitemizde Çocuk Evlilik gibi kıymetli konuyu ele aldık.. Yazımızın detay bölümünde Çocuk Evlilik ile alakalı tüm ince ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

Çocuk Evlilik

Çocuk yaşta evlilik hangi sonuçları doğurur ?

Çocuk yaşta evlilik erken evlilik 18 yaşın altında, çocuğun fiziksel, fizyolojik ve psikolojik olarak evlilik ve çocuk sahibi olmak gibi üzerine düşen sorumlulukları taşımaya hazır olmadan yapılan evlilik olarak tanımlanmaktadır.

Türkiye’deki en mühim toplumsal sorunlardan bir tanesi çocuk evlilikleridir. Erken evliliklerin görülme sıklığı ve nedeni bölgeye göre değişiklik gösterir. Günümüzde insanlar, daha ileri yaşta evlenmeyi tercih ediyor fakat aslında ne zaman kendinizi hazır hissediyorsanız o zaman evlenmelisiniz. Kadın veya erkek için evliliğin herhangi bir yaşı olmamakta. Lakin bugün yürürlükte olan Medeni Kanun’un 124. Maddesinde evlilik yaşı, “Erkek yahut kadın on yedi yaşını doldurmadıkça evlenemez.” 

Çocuk evlilikleri bireyin psikolojik ve bedensel gelişimini etkileyen, eğitimlerini aksatan, mesleki ve sosyal işlevselliği bozan mühim bir travmatik faktör olarak değerlendirilmektedir. Çocuk yaşta evliliklerde yaşanan sorunlar içinde en fazla depresyon, endişe bozuklukları, fobik problemler, güven problemleri, sağlık ile alakalı problemler ve intihar girişimleri bulunmaktadır. Çocuk yaşta evlilikler erken gebelik ve doğumlara yol açabilmektedir. Çocuk yaşta evlilikler hâlen bir sorundur. Bu durum; kız çocuklarına yönelik cinsiyet kalıp yargılarını pekiştiren ve onların eğitimlerine engel olan, sağlıklarını tehlikeye atan ve onları şiddet ve yoksulluk riskine maruz bırakan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir yansımasıdır.

Bir insan dünyaya gözlerini açtıği andan bu yana sürekli olarak bir gelişim ve değişim içindedir. İstenen ve beklenen de gelişimin ve ilerlemenin olumlu ve sağlıklı bir biçimde olmasıdır. Bebeklik, çocukluk döneminin ardından gelen ergenlik dönemi sihirli, karmaşık ve yorucu bir dönemdir. Bu dönem hemen hemen 12-20 yaşlar içindedır. Bu yaşlar evlilik yaşları için uygun değil. Kendi adınıza veya çocuklarınızın adına vereceğiniz yanlış bir evlilik kararının hayati bir karar olduğunu unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu