Ana SayfaFinansBoş Eşya Sigortası ile Boş Eşyalarınızı Güvence Altına Alın

Boş Eşya Sigortası ile Boş Eşyalarınızı Güvence Altına Alın

Boş Eşya Sigortası ile Boş Eşyalarınızı Güvence Altına Alın

Boş emlak sigortası, kullanılmayan mülklerinizi koruyan bir emlak sigortası şeklidir. Ev, ticari veya kiracı tarafından kullanılan mülkler için satın alınabilir. Boş mülk sigortası, hırsızlık, vandalizm, yangın ve doğal afetlerin neden olduğu diğer hasarlara karşı korunmaya yardımcı olur.

ABD’de evinizi 30 günden fazla boş veya boş bırakırsanız, bu tür bir sigortaya ihtiyacınız vardır. Ancak, devam etmeden ve boş mülk sigortası satın almadan önce, bunun ne olduğunu ve nasıl çalıştığını bilmek önemlidir.

Kullanılmayan Gayrimenkullerin Riskleri

Boş mülkünüz boş olsa da risklere açıktır. Sigorta poliçeniz bu olası kayıplara karşı korunmanıza yardımcı olabilir:

 • Vandalizm – Birisi evinize girip zarar verebilir, hatta orada dükkan açıp kendisine veya başkalarına zarar verebilir. Son zamanlarda vandalizmde göze çarpan olaylardan biri, hırsızların hükümet mülklerini tahrip etmeye çalıştıkları zaman hırsızlar tarafından tahrip edildi. Bu, Regina’daki hükümet birimlerinde meydana geldi ve 20.000 $ değerinde hasarla sonuçlandı .
 • Yangın – Birisi zorla girer ve vandalizm girişiminde bulunurken yangın çıkarırsa, eylemleri, sizi tamamen işsiz bırakabilecek kapsamlı maddi hasara yol açabilir.
 • Hırsızlık – Etrafta kimse yokken, hırsızlar boş evlerden eşya çalmak, işgal edilmiş evlerden çalmaktan daha kolaydır ve bunu bilirler. Daha da kötüsü, birçok ev sahibi bazı eşyaların çalınana kadar ne kadar değerli olduğunun farkına varmaz.
 • Yağmur suyunun açık pencerelerden/kapılardan veya kırık borulardan girmesi durumunda, sel gibi doğal afetler de boş mülklere zarar verebilir. Bu tür doğal afetler çok fazla maddi hasara yol açabilir. Örneğin, The Real Deal makalesindeki veriler, doğal afetlerin 2021’de 57 milyar dolar değerinde mülk hasarına yol açtığını belirtiyor.

Boş Eşya Sigortası Teminatı

Boş mülk sigortası, evinizin boş kalması durumunda sizi korumaya yardımcı olabilecek bir teminat türüdür. Mülkünüzün boş olmasının birçok nedeni olabilir:

 • Taşınıyorsunuz ve gitmeden önce onu emniyete almanız gerekiyor.
 • Siz yokken mülkü kiralamayı planlıyorsunuz.
 • Banka, kaçırılan ödemeler veya sahip olmakla ilgili diğer mali sorunlar nedeniyle evinize el konulduktan sonra haciz koydu.

Sizin durumunuzda geçerli olan sebep ne olursa olsun, boş mülk sigortasına sahip olmak , bu süre zarfında bir şeyler ters giderse, hiç kimse yaşamıyorken meydana gelen herhangi bir hasarın bir sigortacı tarafından karşılanmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Örneğin, birisi mülke zorla girerse veya uzun süre kullanılmaması nedeniyle elektrik kısa devresinden kaynaklanan yangın hasarına neden olursa.

Doğru Konut Sigortasını Seçmek

Boş bir mülk sigortası poliçesi seçmek, tüm seçenekleriniz göz önünde bulundurularak en iyi şekilde verilen bir karardır. Düşünülmesi gereken şeyler var:

Kapsam Seçenekleri

Doğru boş mülk sigortasını düşünürken, hangi teminata ihtiyacınız olduğunu düşünmelisiniz.

 • Mülk kapsamı: Evinizin yapısını ve içeriğini yangın, fırtına veya diğer tehlikelerin neden olduğu hasar veya kayba karşı korur.
 • İş geliri ve ekstra gider kapsamı: Bir kayıptan sonra tamir edilirken veya yeniden inşa edilirken operasyonunuzu çalışır durumda tutmakla ilgili masrafların ödenmesine yardımcı olur. Bu, binanız tamir edilirken kira veya onarımlar sırasında gelir kaybını içerebilir.
 • Kullanım kaybı teminatı: Bu, yangın veya fırtına gibi kapalı bir tehlike nedeniyle yaşanamaz hale gelen evinizde yaşayamazsanız, ek yaşam giderlerini kapsar. Bu, örneğin kasırga gibi şiddetli hava koşullarının neden olduğu elektrik kesintileri nedeniyle evde yemek pişirmek için elektrik olmadığında otel faturalarını içerir.

Bu türler yeterli değilse, evlerin/dairelerin içindeki mobilya ve ev aletleri gibi eşyaları kapsayan kişisel mülkiyet sigortası gibi ekstra koruma eklemeyi düşünün . mülkünüzde yaralanan insanlar için sağlık sigortası kapsamını kullanın.

Kapsam seçeneklerini göz önünde bulundurmak, en iyi fırsatları aldığınızdan emin olmak için çok önemlidir. Örneğin, mülkünüz eskiyse ve sigorta şirketi bu tür evleri karşılamıyorsa, sizin için uygun olmayacaktır.

Bu genellikle böyledir, özellikle de Covid-19’dan sonra. Seneca Sigorta’nın da belirttiği gibi pandemi emlak sektörünü sert vurdu. Sektör önemli ölçüde toparlansa da birçok gayrimenkul satılamadı. Boş konut veya ticari mülkünüz için sigorta yaptırmanız önemlidir.

Politika Limitleri

Sigortanın birçok poliçe limiti vardır ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için birden fazla sigortayı poliçe limitlerine göre dikkatlice karşılaştırmanız gerekir. Örneğin, sorumluluk sigortası poliçelerinin, teminatlı bir hasar durumunda sigorta şirketinin ödeyeceği maksimum tutarı belirleyen limitleri vardır.

Limitler genellikle sırasıyla maksimum bedensel yaralanma ve mal hasarı sorumluluk kapsamını temsil eden 25/50 veya 100/300 olarak ifade edilir.

Poliçe limitine ek olarak, priminizi etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Muafiyet, sigorta şirketi hasarları ödemeye başlamadan önce ödemeniz gereken tutardır. Şansınız yoksa, indirilebilir tutarınızı aşan ve bu poliçe kapsamında kapsamı olmayan büyük bir talebiniz olabilir.

Muafiyet

Doğru boş mülk sigortasını seçerken, muafiyetleri dikkate almak çok önemlidir. Muafiyet, sigorta şirketinizin hasarları ödemesinden önce ödediğiniz paradır. Muafiyetler genellikle mülkünüzün değerinin bir yüzdesi olarak ifade edilir.

Örneğin, evinizin sigortalı değeri 200.000 $ ve %10 muafiyete sahipse, kullanılmadığı süre boyunca yangın veya sel nedeniyle hasar görürse, sigortacı tarafından ödenen en fazla 20.000 $ ile karşılanacaktır. Bu, bu rakamın üzerindeki diğer tüm masrafları ödemekle yükümlü olmanızı sağlar.

Muafiyetler, evinizin maliyetine ve yakınlarda boş ev olma riskine bağlı olarak daha düşük veya daha yüksek olabilir.

Sigortacının İtibarı

Doğru boş emlak sigortasını seçerken, sigortacının itibarını dikkate almak önemlidir.

İşte aramanız gereken bazı şeyler:

 • Müşteri hizmetleri: Şirket, sorularınızı yanıtlama ve sorunları hızlı bir şekilde çözme konusunda iyi bir geçmişe sahip mi? Seyahat ederken veya evden uzaktayken yardıma ihtiyacınız varsa bu özellikle önemli olabilir, bu nedenle 7/24 müsait biri olup olmadığını düşünün.
 • İddiaları ele alma: İddiaları makul bir şekilde ele alabilirler mi, yoksa onlara yanıt vermeden önce sizi haftalarca mı bekletirler? Ortalama talepler için ne kadar ödediklerini de sormak isteyebilirsiniz. Diğer şirketlerden daha az ödeme yapmalarını istemezsiniz çünkü işgalciler veya vandallar tarafından yapılan tüm zararları karşılamaz.
 • Mali güç: Herhangi bir işletme gibi, sigortacılar da bankalar gibi belirli mali güç düzeylerini korumalıdır. Bu, yolda bir şeylerin ters gidebileceğini gösteren herhangi bir işaret olmadığından emin olmak anlamına gelir.
Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar