Ana SayfaPazarlamaBillboard Pazarlamanın Unutulan Etkisi

Billboard Pazarlamanın Unutulan Etkisi

Billboard Pazarlamanın Unutulan Etkisi

Bugünlerde çoğu reklam, çevrimiçi veya TV izleyicisine odaklanıyor. Birçok pazarlamacı, bunun hedef kitlelerine ulaşmanın en kolay yolu olduğuna inanıyor. Ancak, billboard izleyicilerinin %72’si işten eve giderken bir Billboard gördükten sonra bir şeyler satın almayı düşündüğünde ve insanların %58’i daha sonra eve giderken ziyaret ettikleri bir restoranı öğrendiğinde bu varsayım doğru mu? 

İşletmenizin reklam panosunun sahip olabileceği etkiyi hatırlaması gerekebilir. Bir pazarlamacı, istatistiklerin tersini söyleyeceği yatırım getirisini sorgulayabilir. Örneğin, telekom endüstrisinde, dış mekan reklamcılığının harcanan her dolar üzerinden 5,72 $’lık bir yatırım getirisi vardır ve bu, hizmetlerin reklamını yapmanın en etkili yoludur.

Reklam Panoları Gerçekler ve Rakamlar

Billboard pazarlaması, bir süredir reklamcılık endüstrisinin temelini oluşturuyor. Bununla birlikte, çevrimiçi pazarlamaya ve TV pazarlamasına bu kadar odaklanıldığından, bazı işletmeler bunun etkisini göz ardı edebilir.   

Reklam panoları , ürünlerin reklamını yapmak ve işletmeleri, eğlenceleri, politikacıları ve hatta spor takımlarını tanıtmak için kullanılır. Aşağıda, billboard reklamcılığı hakkında bilmediğiniz bazı gerçekler bulunmaktadır:

 • %60’ı öğrenmekle ilgilendikleri bir olayı öğrendi
 • %56’sı daha sonra ziyaret ettikleri bir restoran hakkında eğildi 
 • %54’ü yol kenarındaki bir reklam panosunda gördükleri komik bir şeyi öğrendi 
 • %33’üne bir TV programını ve %44’ü bir radyo istasyonunu izlemesi hatırlatıldı 
 • %26’sı bir telefon numarası kaydetti ve %28’i bir dış mekan panosuna yazılmış bir web sitesi adresini not etti.

Harcanan her bir Dolar’ın YG’si nedir?

İngiliz medya araştırma firması Brandscience, ev dışı reklamcılığın satış sonuçları üzerindeki etkisini ölçmek için 600’den fazla ekonometrik vaka incelemesini analiz etti. Vaka incelemeleri, Avustralya, Danimarka, Finlandiya, Almanya, Norveç, İsveç, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ulusal ve yerel kampanyaları temsil etmektedir.

Küresel ölçekte, ev dışı reklamlara harcanan her bir dolar için ortalama 3,84 dolar satış elde edildi. Televizyon ve Basılı reklamların yatırım getirisi daha düşüktür, ancak ortalama medya karması içinde önemli bir dolar payı vardır.

Peki ya Sanayi?

Ev dışı reklamcılık, telekomünikasyon, medya perakendeciliği ve seyahat reklamcıları için güçlü bir satış etkisine sahiptir. Üretim maliyetleri göz önüne alındığında, ev dışı reklamcılığın yatırım getirisi, medya gibi maliyetli medyaya kıyasla daha iyi olabilir.

illboard Kurulumu İçin Adım Adım İpuçları

İnsanların mesajınızı okumasını ve harekete geçmesini istiyorsanız, mesajınız açık ve öz olmalıdır. Söylemeye çalıştığınız şeyi çözmek için zaman harcamalarını istemezsiniz, bu yüzden her kelimenin önemli olduğundan emin olun! Reklam yazmak için bazı ipuçları:

Doğru yeri seçin

Hedef pazarı tanımlayın; ideal müşterilerinizi net bir şekilde tanımlamaya başlar. İşte dikkate almanız gereken bazı sorular;

 • Ürününüz erkeklere mi yoksa kadınlara mı hitap ediyor? 
 • Hangi yaş grubu?
 • İdeal müşterileriniz hangi hanehalkı gelir seviyeleridir?

Demografiyi ne kadar çok bilirseniz, onlara ulaşmak, mesaj göndermek ve dönüştürmek o kadar kolay olur. Müşterinizi tanımıyorsanız ve hedef pazarınızı tanımlamadıysanız, pazar verilerinizi analiz edin:

 • Ürününüzü kim alıyor? 
 • Kimin için alıyorlar? 
 • Nereden satın alıyorlar? 

Hedef pazarınızı belirledikten sonra, pazarlama ajansınızla yakın çalışın ve onlara hedef demografinizi sağlayın. Hedef pazarınızdaki en önemli sayıda insanla ev dışı medya konumları talep edin. Toplam gösterimleri kabul etmeyin; belirli numaralar isteyin.

Doğru Mesajı Oluşturun

Ev dışı reklamcılık, genellikle hedef pazarınızın dikkatini çekmek için kısa bir zaman çerçevesine sahiptir. Bu nedenle, mesajınız kısa, etkili ve harekete geçirici bir mesaj içermelidir.

Amacınızı iletmek için metinleri küçültün ve resimlerden ve grafiklerden yararlanın. 

Açılış sayfaları, google AdWords gibi araçlar veya Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya kanalları aracılığıyla mesajı dijital olarak test edin.

Bir Dijital Deneme Geliştirin

Bu, özel bir teklif için kapsayıcı bir indirim için reklamlarınızdaki promosyonu içerir. Tüketicilerden sipariş verirken bir anahtar kelimeden bahsetmelerini veya çevrimiçi satın alırken bir kod girmelerini isteyin. Bunlar, reklamın etkinliğini göstermek için izlenebilir.

Reklamınızla ilgili net bir harekete geçirici mesaj içeren benzersiz bir açılış sayfası oluşturun ve ardından sayfa ziyaretlerinizi, potansiyel müşterilerinizi ve dönüşümlerinizi izleyin.

Tüketicilerin reklamı ilk görüntülediklerinde araba kullanıyor olabileceğini ve uzun bir URL yazmak için ellerinde bir kalem ve kağıda ihtiyaç duyabileceklerini unutmayın. Açılış sayfasının web adresini basit ve hatırlanması kolay hale getirin. 

Messenger’ınızı sosyal medya kanalları aracılığıyla harekete geçirici bir mesaj olarak tanıtın, ardından etkileşim ölçümlerinizi, beğenilerinizi, paylaşımlarınızı, yorumlarınızı vb. takip edin.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar