Bayan Arkadaş Bul

Aşkın Halleri

Aşkın Halleri, evlilik sitemizde Aşkın Halleri başlıklı ilanımıza inceleyebilirsiniz… Aşkın Halleri başlığı ile arkadaş arayanın detayları..

Aşkın Halleri

0

Aşkın Halleri, aşk arıyorum, Aşk evliliği istiyorum

Ben Nirgul 30 Yaşındayım. Zonguldak da Yaşıyorum. Akrep Burcuyum. Fenerbahçeliyim. kendi halinde biriyim. Ailemle birlikte geçen yaşamıma birini dahil edip ona göre yaşamımı şekillendirmek istiyorum. Kısa zamanda evlilik gibi bi düşüncesim yok. Arkadaşlıktan sonra ilişki istiyorum. Bayanların çalışmaması gerektiğine inanıyorum. Üniversiteden mezun olduktan sonra ev hanımı olmak istiyorum.
Ne arıyorum: Hayatıma yön verebilecek birini arıyorum. Yaşı yaşıma yakın edepli ahlaklı aileye önem veren asil bir aileden gelen bir bey ile tanışmak isterim. Eğitim düzeysi yüksek, kültürü insanlar ile muhattap olmak isterim.

aşkın halleri 1
Boyum: 161 – 165 cm (63,1 – 65,0 inç)
Göz rengim: Kahverengi
Saç rengim: Kumral
Benim figürüm: Ortalama
Kilom: 56 – 60 kg (121,4 – 132,3 lbs)
Hayat
Medeni durumum: Bekar
Diyetim: Söylememeyi tercih ederim
Sigara içme durumum: Hayır, asla
İçki alışkanlığım (alkol): Hayır
Benim ana dilim: türkçe
Fitness düzeym: Ortalama
Kendi hanesi: Ebeveynlerle yaşıyor
Çocuklarım: çocuğum yok
Çocuklara olan arzum: Belki Tanrı isterse
Eğitim düzeym: Üniversite
Mesleki düzeym: Öğrenci
Mesleğim: Öğrenci
1. yabancı dil: İngilizce
2. yabancı dil: Fransızca
Kişiliğim: Gurur

aşkın halleri, aşk arıyorum, aşk evliliği istiyorum
aşkın halleri, aşk arıyorum, aşk evliliği istiyorum

Yakınlık

Taraflar içinde kurulan karşılıklı duygusal bağ olarak ifade ediliyor. Yakınlık özelliği aracılığıyla ilişkide sıcaklık, içtenyet, duygusal destek, iletişim, anlayış, huzur, birlikte geçirilen zamandan keyif alma durumları gelişiyor.

Tutku

Tutku aşkın psikofizyolojik boyutu olarak tarif ediliyor. Heyecanlanma, sevgilinin yanında olunca soluğun kesilmesi, kalp çarpıntısı, genel bir ikazlmışlık hali, enerji artışı, erotizm, fiziksel çekicilik, dikkatin sevgiliye odaklanması ve takıntılı biçimde sevgiliyi düşünme gibi özelliklerle kendini belli ediyor.

Bağlılık

Çiftler içindeki karşılıklı bağımlılık, her şeye rağmen birlikte olmayı isteme, ortak bir hayat hedefi oluşturma ve sürdürme özelliği olarak açıklanıyor.

Psikolog Orhan Öztürk’e göre, işte bu üç temel özellikten her birinin tek başına yahut diğer özelliklerle birlikte bulunması durumlarında 7 farklı aşk tipi oluşuyor.

Öztürk, aşkın durumlarının detaylarını ise şöyle özetliyor:

Sadece bağlılık (Boş aşk)

Tutku ve yakınlığın olmadığı, yalnızca hayat birlikteliğinin olduğu birlikteliklerdir. Bu durum özellikle görücü usulü ile evlenme ve beşik kertmeliğin yaygın oluğu toplumlarda (ve tabii ki ülkemizde) çok fazla görülüyor. Bu tip ‘boş aşk’lar ilerleyen zamanlarda diğer özelliklerin etkilenmesiyle şekil değiştirebiliyor; aynı biçimde dolu aşklar da zamanla tutku ve yakınlık boyutunu yitirip ‘boş aşk’a dönüşebiliyor.

Sadece tutku (Delidolu aşk)

Genelde çoğu aşığın ilk planda ve en heyecanlı hissettiği, cicim aylarının deli dolu meydana geldiği, desteğini erotizm ve cinsellikten alan aşk. Yakınlık özelliği de geliştiğinde bu deli dolu aşklar romantik aşklara evrimleşiyor; aksi taktirde yakınlığın ve bağlılığın olmadığı durumlarda genelde kısa sürüyor. Bu bireyler birkaç gün yahut hafta evli kalıp hemen boşanma davası açabiliyor veya 40′lı yaşlarında beşinci eşinden de ayrılabiliyorlar.

Sadece yakınlık (Arkadaşça aşk)

Yakınlık ve hoşlanma dışında tutku içermeyen, uzun süreli olmayan aşklar. Bu tip aşkta taraflar genelde partnerlerine ilişkin cinsel çekim hissetmezler. Arkadaşça aşklarda kısa süreli iyi anlaşma, “kardeş gibi sevme”, geçici heves, bittiğinde hemen unutma ama hatırlandığında saygı duyma gibi hallere çok fazla rastlanıyor.

Yakınlık ve tutku (Gerçek aşk)

Hem fiziksel çekimin hem de ruhani çekimin yoğun hissedildiği aşklar. Romantik aşklarda duygu yoğunluğu ve bi hayli beğeni alan birinin arzulanması ilişkinin dolu dolu hissedilmesine neden oluyor. Geçmişteki unutulmayan aşk tecrübeleri genelde bu tip aşklardan kaynaklanıyor. Lakin ne fiziksel çekicilik ne de yakınlık hissi, ilişkinin kalıcı olması yönünden tek başına yeterli olmuyor.

“Yakınlık” ve ”bağlılık” (Dostane aşk)

Çiftlerin birbirine yoğun yakınlık hissettiği, saygı ve sevgi çerçevesi içinde her türlü duygusal ve düşünsel paylaşımın engellenmeden meydana geldiği, fakat fiziksel çekimin olmadığı aşklar. Uzun yıllar evli kalıp hiç münakaşa etmeyen, dışarıdan bakıldığında resmiyet görüntüsün belirleyici olduğu, dengeli ve tutarlı birliktelikler çok fazla bu tip birlikteliklerde görülüyor.

Zamanla arzu ve fiziksel çekimin azaldığını hisseden çiftler de dostluğun paylaşıldığı aşk evrenine geçiş yapabiliyor. Bu tip durumlarda sadakatsizliklere de çok fazla rastlanıyor. “Eşimi çok seviyorum ama artık bir şey hissetmiyorum” yahut “30 sene birliktelikten sonra artık çekim hissedemiyorum” tarzı ifadelerin olduğu bu aşklar kimi zaman aşırı kıskançlıklara da gebedir.

“Bağlılık” ve ”tutku” (arzu dolu aşk)

Beraberliği ve evliliği uzun süre sürdürmenin altındaki temel dürtünün ‘arzu’ olduğu aşklar. Yakınlık faktörünün olmaması bu tip ilişkilerde ihtilafların ve tartışmaların belirgin olmasına yol açıyor, çünkü taraflar genelde anlayışsız, bencil, yapıcı iletişim becerilerinden yoksun ve sabırsız oluyorlar.

“Tutku”, ”yakınlık” ve ”bağlılık” (eksiksiz aşk)

Her üç boyutun da tamam olduğu, ideal aşklar. “Mükemmel çift, ruh ikizi, yaşamımın aşkı” ve benzeri tanımlamaların yapılabilmesi için tutku, yakınlık ve bağlılık boyutlarının eksiksiz biçimde birlikte bulunması zorunlu sayılıyor. Eksiksiz aşk, âşıklara müthiş bir ilişki deneyimi sunuyor. Eksiksiz aşkı elde etmenin zor, fakat sürdürmen daha da zor olduğu bilinmekte. İlişkiyi canlı tutmak için çaba sarf etmek, özverili olmak, etkili ve empatik iletişim sağlamak, sürprizlere açık olmak, cinsel açıdan aktif olmak, saygı ve anlayışı her şeyden üstün tutmak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu