Ana SayfaFinansAltın Yatırımıyla Portföyünüze Işıltı Katın

Altın Yatırımıyla Portföyünüze Işıltı Katın

Altın Yatırımıyla Portföyünüze Işıltı Katın

Biraz stil katarken portföyünüzü çeşitlendirmek veya değiştirmek mi istiyorsunuz? Güvenliği, yüksek getiriyi sağladığı ve uzun vadede serveti korumaya yardımcı olabileceği ve bunu yaparken iyi göründüğü için altını düşünün.

Fiziksel altın (“Au”) ve madencilik şirketlerine yapılan yatırımlar dahil olmak üzere altına yatırım yapmak için çeşitli yöntemler vardır. Yatırımcılar ayrıca alternatif bir yatırım aracı olarak borsa yatırım fonları (ETF’ler veya Au fiyatlarını takip eden yatırım fonları) satın almayı seçebilirler.

Emniyet

Au, hem bir değer deposu hem de bir statü sembolü ve ödeme yöntemi olarak hizmet veren, uzun süredir yanılmaz bir yatırım seçeneği olarak görülüyor. Borsa çöküşlerinin yanı sıra enflasyon ve jeopolitik huzursuzluk gibi küresel olayları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Richard Lowcock’a göre, bazı yatırımcılar portföylerinin %5-10’unu fiziksel külçeler ve madeni paralar veya ETF’ler gibi enstrümanlar gibi Au yatırımlarına ayırmayı tercih ediyor; Royal Mint’te Au uzmanı.

Bununla birlikte, Au’ya yatırım yapmanın, dalgalanan fiyatı nedeniyle kârı garanti etmeyebileceği konusunda uyarıyor ve bu da alım satım için en iyi zamanı tahmin etmeyi zorlaştırıyor. Maksimum çeşitlilik elde etmek ve riski en aza indirmek için bir dizi yaklaşım benimsemeyi öneriyor – metal madenciliği yapan şirketlerin hisselerini ve borsada işlem gören emtiaları (ETC’ler) satın almak en dengeli yaklaşımı sunabilir -.

Özellikle bir yatırımcı olarak, emtia piyasalarında yeniyseniz, emtia piyasalarının nasıl işlediğini anlamak önemlidir. Yatırımcılar, belirli emtialar için fiyat dalgalanmalarının yanı sıra kaldıraç ve karşı taraf riskine ilişkin riskler konusunda kendilerini eğitmelidir.

Au satın alırken önemli bir adım, güvenilir bir satıcı bulmak ve dolandırıcılıktan kaçınmaktır. Standartlarının sizinkiyle uyumlu olup olmadığını görmek için bu Goldco incelemesini okuyun. Dolandırıcılıklar, sizi güvenli bir sığınak olduğuna ikna etmek için yanıltıcı grafikler kullanan ısrarcı satış görevlilerinden, kararınızı manipüle etmek için ikna taktikleri kullananlara kadar uzanır.

Bilhassa, Au’nun, emtia borsalarındaki spot fiyatı üzerinden bayi kâr marjları nedeniyle satın alınması veya satılması pahalı olabilir; bu genellikle bayi ücretlerinin yanı sıra üretim ve dağıtım giderlerinden kaynaklanır.

İdeal bir Au satıcısı, ücretleri, bunların altın fiyatlarıyla ilişkisi ve alım satımın nasıl çalıştığı hakkında net açıklamalar yapmalıdır. Herhangi bir nedenle bunu yapamazlarsa, başka birini bulun.

Yüksek verim

Altın yatırımı, bir ETF satın almaktan Au gibi gerçek fiziksel emtialara kadar birçok şekilde olabilir. Altın yatırımının herhangi bir yöntemi veya şekli hakkında kararınızı vermeden önce, bilinçli bir karar vermek için belirli hususlar dikkate alınmalıdır.

Külçe yatırımları, yeni başlayanlar için en kolay ve en verimli altın yatırım yöntemlerinden biridir ve hızla nakde çevrilebilecek küçük miktarlar sağlar. Bu şekilde satın alınan altın aynı zamanda en uygun maliyetli yöntemlerden biridir, çünkü yalnızca satın aldığınız madeni para veya külçeler için ödeme yaparsınız – potansiyel olarak zaman içinde önemli tasarruflar sağlar.

Fiziksel altını tercih etmek , yatırım stratejiniz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayarak dolandırıcılıklardan kaçınmanıza ve çevrimiçi kaynakları araştırarak ve satıcılarla ilgili ücretler veya maliyetler hakkında bilgi alarak adil fiyatlandırma yapmanıza yardımcı olur.

Altın üreten veya madenciliği yapan şirketlerin hisselerinin satın alınması, yatırımcılara bu değerli metale yatırım yapmak için başka bir strateji sağlayabilir ve zaman içinde genişleme kabiliyeti kanıtlanmış, temettü ödeyen hisse senetleri sağlayabilir.

Bu şirketlerin hisse senetleri, yüksek kazanç potansiyelleri ve temettü ödeme geçmişleri nedeniyle genellikle diğer yatırımlardan daha yüksek getiri sağlar. Temettü ödeyen hisse senetleri, sektörlerinin temettü ödemeyenlere göre zorluk yaşadığı dönemlerde daha iyi performans gösterme eğilimindedir.

Bir yatırım aracı seçmek, dikkatli düşünmeyi gerektirir. Dikkate alınması gereken faktörler arasında fiyat dalgalanmaları, çeşitlendirme seçenekleri, vergi etkileri ve likidite ihtiyaçları yer alır.

Kolay erişim

Au yatırımlarını satın almanın ilk adımı, mevcut tüm türleri tanımak olmalıdır – külçe, madeni para ve mücevher, dikkate alınması gereken seçeneklerden sadece birkaçıdır. Külçe (fiziksel altın) geleneksel yatırım biçimidir, ancak depolama ve sigorta ücretleri dahil olmak üzere önemli maliyetlere neden olabilir.

Au ile ilgili birden fazla varlığı izleyen borsa yatırım fonları veya ETF’ler, portföyleri minimum maliyet ve güçlükle çeşitlendirmek için ideal bir seçimdir ve altın fiyatlarının fiyat hareketlerine erişmeye devam eder.

Hisse sunan Au madencilik şirketleri, depolama ve sigorta ücretleri ödemeden risk elde etmenin mükemmel bir yolu olabilir. Külçeden daha az likit olmasına rağmen, bu hisse senedi türü sınırlı kaynaklara sahip olanlar için çeşitlendirilmiş bir portföy oluşturmaya yardımcı olabilir.

Altın ayrıca, fiziki külçe satın almaya çekici bir alternatif sunan ancak daha fazla izleme gerektiren ve daha yüksek ön maliyetlere neden olabilen vadeli işlem sözleşmeleri veya opsiyon sözleşmeleri olarak da satın alınabilir.

Güvenilirlik

Tarihsel olarak, zengin Avrupalı ​​ve Asyalı aristokrat aileler, gelecekteki ekonomik çalkantılara karşı bir sigorta poliçesi olarak servetlerinin çoğunu Au’ya yatırdılar. Artık birçok yüksek net değere sahip kişi, danışmanlarının tavsiyesi üzerine Au’yu portföylerine dahil ediyor.

Emeklilik yatırımcıları, enflasyon ve deflasyona olduğu kadar döviz sorunlarına ve borsa zayıflığına karşı koruma sağlayan güvenli bir yatırım ararken, artan sayıda yatırımcı IRA’ları Au, insanlara enflasyon, deflasyon, döviz sorunları ve borsa zayıflığından kaynaklanan risklere karşı sigorta sağlar. Au’ya yatırım yapmayı düşünüyorsanız, fiyatının her zaman küresel ekonomik faktörlere ve ülkenizin siyasi durumuna bağlı olacağını unutmayın. Bu koşullardan herhangi biri önemli ölçüde kötüleşirse veya fiyatının düşmesine neden olursa, yatırımınız ciddi kayıplarla karşı karşıya kalabilir.

2012 yılı boyunca altın fiyatları yükseliş trendini sürdürürken, borsadaki düşüş yatırımcıların oynak piyasalara ve oynaklığa karşı güvenli liman arayışına girmesine neden oldu. Au’nun fiyatının artmaya devam etmesi bekleniyor ve serveti korumanın ve ani değişikliklere karşı kendinizi korumanın mükemmel bir yolu olmaya devam ediyor. Au yatırımları, çeşitlendirme yoluyla riski azaltmaya yardımcı olarak portföyünüzü çeşitlendirmeye de hizmet edebilir. Altın, hisse senetleri, tahviller veya gayrimenkul yatırımları ile pozitif bir korelasyon göstermez ve bu nedenle, genel riski azaltan optimal olarak dengeli bir portföy oluşturmaya yardımcı olur. Bazıları, güvenilirliği konusundaki itibarı nedeniyle altın almaya çekilir; ancak, satın alma kararları verilirken gereken özen gösterilmezse, Au hızla para israfına dönüşebilir.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar