Ana SayfaFinansABD Doları İkamesi Var mı?

ABD Doları İkamesi Var mı?

ABD Doları İkamesi Var mı?

100 doları 136 dolara çevirebileceğinizi biliyor musunuz? Adil, yasal ve insanlığın en büyük sırlarından biri olabilir. Ancak kar elde etmek istiyorsanız, USD/CAD döviz çiftini etkileyebilecek faktörler gibi daha pratik şeyler öğrenmeniz gerekecek. Bu yıl ABD doları Kanada doları karşısında yaklaşık %7 arttıktan sonra, bu çiftin değerinin 2023’te nasıl değişeceğine karar vermenize yardımcı olabilir.

Kanada doları hakkında bilmemiz gereken iki şey var. İlki CAD ve USD arasındaki bağlantıdır. ABD, Kanada ihracatı için ana kanaldır (büyük ekonomilere sahip iki komşu oldukları düşünüldüğünde şaşırtıcı değildir). Dolayısıyla, ABD ve Kanada dolarının diğer para birimlerine göre hareketi bir şekilde senkronizedir.

CAD ile ilgili ikinci önemli gerçek, emtia piyasasına bağımlılığıdır. Kanada, Brent ham petrolü gibi büyük bir doğal kaynak ihracatçısıdır. Sonuç olarak, eğer emtia fiyatları düşerse, Kanada doları da onunla birlikte düşme eğilimi gösterir. Ayrıca USD/CAD oranı, Kanada ve ABD GSYİH’si arasındaki farkları yansıtır. Buna enflasyon seviyeleri, işsizlik seviyeleri ve faiz oranları dahildir. Bu göstergelerdeki olası değişiklikleri izlemek için, tüm önemli ekonomik olayları gösteren bir ekonomik takvim kullanabilirsiniz .

Aynı zamanda, ABD doları dünya krizleri için en popüler para birimi olmaya devam ediyor. İnsanlar, tüm piyasalar düşerken güvenli liman olarak USD’yi seçme eğiliminde. Eşzamanlı olarak, Fed defalarca faiz oranlarını yükselterek USD’yi daha karlı hale getirdi. Görünen o ki, kâr artı likidite para birimi büyümesi için harika bir kombinasyon. Yukarıda belirtildiği gibi, Kanada doları ABD doları ile yakından bağlantılıdır. Dolar, Fed’in şahin politikasını durdurmayı planladığına dair söylentiler üzerine düştüğünde – diğer büyük para birimlerinin aksine – CAD’nin büyümemesinin nedeni budur. USD/CAD’in bu ilişkileri aşağıdaki grafikte oldukça açık bir şekilde gösterilmiştir.

Gördüğünüz gibi, turuncu ve mavi olanlar neredeyse tamamen senkronize. EUR ve GBP büyürken CAD, USD ile birlikte düşüyordu. Kanada doları için bir diğer olumsuz an, Çin’in hiç bitmeyen anti-covid önlemleri gibi görünüyor. Sonuç olarak, talebi ve ardından enerji taşıyıcılarının fiyatını düşürüyorlar. Uzmanlar, 2023’te bu kısıtlamaların sona erebileceğini düşünüyor. Bu durumda, önümüzdeki yıl muhtemelen daha da artacak olan CAD ve enerji taşıyıcılarının fiyatları için iyi bir haber olacaktır.

Çoğu analist, Federal Rezerv’in şahin politikasını 2023’te değiştireceğini tahmin ediyor. Fed kilit faiz oranını artırmayı bırakırsa, USD yatırımlar için daha az çekici olacak. Talep azaldığında, aynı şey para biriminde de olur. Bu, CAD’in gelecek yıl USD’yi aşacağı anlamına gelebilir mi? Bu çok muhtemel. Ancak Kanada dolarının ABD doları karşısındaki büyümesi çok önemli olmayabilir. Özellikle bu para birimlerinin birbirine bağlı olduğunu aklımızda tutarsak.

Benzer İçerikler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Popüler Yazılar